Turunçgillerin Yararları

Ekşi ve tatlı tatları olan turunçgiller, içinde bulunan C vitamini ile kışın hastalıklardan bizi koruyan doğal kurtarıcılar arasında yer alır. Faydalarının saymakla bitmediği bu meyveler, C vitamininin yanında A, B vitaminleri, şeker, magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum, folik asit gibi çeşitli mineraller içinde yer alır. Yağ, kolesterol içermeyen turunçgiller kalorisi az olması sebebiyle diyet yapan kişilerde bol tüketilmesi gerektiği önerilir. Turunçgiller vitamin ve mineral deposu olmakla birlikte meyve ve sebze salatalarında, tatlılarda sık kullanılır.


Portakal

İçinde bulunan antioksidan madde betakaroten hücrelerinin zarar görmesini engellemeye çalışır. İçerisinde bulunan bolca C vitamini sayesinde soğuk algınlıklarına karşı iyi gelmektedir. İçinde bulunan potasyum sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı iyi gelir. Ayrıca pankreas ve mide kanserine karşı etkili bir meyvedir. Astım, bronşit, zatürreye karşı iyi gelmektedir. İçinde bulunan kalsiyum sayesinde kemik ve dişlerimizi korur. Cildi güzelleştirip, canlılık kazandırır. Böbrek taşı oluşumunu engelleyici özelliği bulunur.

Mandalina

İçinde bulunan C ve B vitaminleri, kabuğunda ise P vitamini bulunmaktadır. Kalsiyum, demir, potasyum gibi mineraller bakımından oldukça zengin meyvedir. Astım, bronşit, romatizma, soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelir. Kanı temizler, cildin canlanmasına yardımcı olur. Akşam yemeğinden sonra yenen mandalina, uyku problemine iyi gelmektedir. Kolesterol ve yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı meyvedir. Sindirim sistemini rahatlatıp, kolay hazım sağlar.

Greyfurt


Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Fiziki ve zihinsel yorgunluğun giderilmesini sağlar. Solunum ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların giderilmesi için savaşır. Solunum hastalıklarını ve kılcal damarlardaki kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. İştah açar ve idrar söktürücüdür.

Limon
Salatalarımızın vazgeçilmezi olan limon, tat olarak portakal, mandalina ve greyfurta oranla daha fazla ekşi olur. İçinde C, A ve B vitaminleri bulunur. El ve tırnakları güçlendirip, parlak görünüm kazandırır. Limon kabukları cilt kanseri riskini azaltır. Sinirleri yatıştırarak sakinleştirir ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Kamkat


Çin ve Doğu Asya’da yayılış gösteren çalı şeklindeki kamkat, turunçgiller ailesindendir. Güçlü bir antioksidan olan bu meyve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudumuzu hastalıklara karşı korur. Kabuğu ile birlikte tüketilmesi halinde, vücudumuzun güçsüz kalıp hasta olmasına engel olur. Rahatlatıcı özelliği ile vücuttaki ağrıları azaltır, ateş ve tansiyonun düşmesini sağlar. Baş dönmesi ile mide bulantısının giderilmesine yardımcı olur.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla