İnsanların sinir hastası olması, onların çok kötü bir zamandan geçtiğinin göstergesidir. Depresyon, kendini suçlu hissetme, kolay sinirlenme gibi belirtiler gösterirler. Bu belirtiler diğer insanlara göre farklı bir aşama izler. Bu hastalık çağımızda sık görülmektedir. Çünkü hızlı yaşam tarzına uyum sağlamakta kişiler duygusal açıdan yıpranabilmektedir. Sinir hastası olan insanlarda çok fazla korku, endişe ve gerginlik gibi durumlar görülür. Tüm yaş gruplarında görülen bu hastalık, genellikle aile hayatının bozuk olması veya yaşamış olduğu travmalar sinir hastası olma ihtimallini arttırabilir. Ancak sinir hastalığı insanların duygusal tarafını etkiler. Bazen MS, Alzheimer gibi hastalıklar ile karıştırılmaktadır. Fazla önemsenmeyen sinir hastalığı, ileriki zamanlarda kişilerde sorun yaratır. Çevresini ve yaşamını etkileyebilir.


Sinir Hastalığının Belirtileri

1. Kendini ifade edememe
2. Kızgınlık
3. Mutlu olamama
4. Enteresan sesler duyma
5. Üzgün olmak
6. Depresyon
7. Toplumda uygunsuz davranışlarda bulunma
8. Zorla veya düşünmeden hareket etme
9. Uyuşukluk


Sinir Hastalığı Testi

Diğer adıyla EMG testi olarak da bilinir. Sinir ve sinir kökleri elektriksel yöntemler kullanılarak incelemeye alınır. Maksimum 1 saat süren bu test, genellikle çevresel sinir sistemi hastalığını teşhis etmede çok sık kullanılır.


Sinir Hastalığı Çeşitleri

Kişilerin hangi sinir hastası grubuna girdiğini bilmek tedavi süresince hastaların daha hızlı iyileşme sürecine girmelerinde etkilidir.
Anksiyeti: fazla endişenin meydana getirdiği bir durumdur ve kaygı hastalığı olarak da bilinir. Panik atak ve göğüs ağrılarıyla birlikte görülür.
Depresif Sinir Hastalığı: depresyon, insanların kendisini her zaman kötü ve mutsuz hissetmesinden kaynaklanır. Kavga ve şiddete eğilimli insanlar ayrı bir grupta incelenir. Travmatik olaylarda tepki vermezler.

Sinir Hastalığı Tedavisi

Psikolojiden kaynaklı hastalıklar olması nedeniyle, psikolojik durumun iyileştirilmesi gerekir. Psikoterapi ve psikiyatri yöntemleri sinir hastalığı tedavisinde sık kullanılan yöntemler arasındadır. Kişinin yaşamış olduğu çevre, çevresinde bulunan kişiler, iş hayatı, maddi zorluklar, eskiden geçirilen büyük travmalar bu hastalığa neden olan olaylardır. Kişi sinir hastası ise, yaptıracağı EMG testi ile hangi gruba girdiği ve nasıl tedavi süreci geçireceği konusunda yardımcı olur. Sinir hastalığı önemsenmeyecek bir hastalık değildir. Önlem alınmazsa kişilerde daha büyük sorunlar yaratır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla