Sağlığımız için şüphesiz meyve yemek çok faydalı. Ancak meyvelerden daha fazla faydalanmak için nasıl ve ne zaman yememiz gerektiğini iyi bilmek gerekir. Canımızın her çektiğinde meyve yemek doğru değildir. Vücudumuzun sindirim sorunu yaşamaması için doğru tüketmek önemlidir. Potasyum, folik asit, lif, C vitamini ve daha birçok vitaminleri içinde barındıran meyveler, hastalıklara karşı korunmada, yüksek tansiyonda ve kalp hastalıklarında önemli rol oynar.

Meyveyi bilinçsiz şekilde tüketmek vücuda faydadan çok zarar verir.

Meyve Aç Karına Yenmeli ve başka bir Ürünle Tüketilmemeli

Çünkü meyvelerin sindirim aşamasını hızlı çalıştırması, vücudun meyveleri farklı enzimler salgılaması nedeni ile meyveler aç karına tüketilmeli ve yanında herhangi bir ürün yenilmemelidir. Meyvenin içinde bulunan şekerin vücudumuz tarafından tamamen emilmesi gereklidir. Aç karnına yenilen meyve mideniz tarafından lif ve şekeri daha kolay işlemesini sağlayacaktır. Öğünün hemen ardından yenilen meyve diğer yiyeceklerle karışır ve midede uzun süre kalır. Dolayısıyla meyveler çürümeye başlar ve mideniz de fermente olur. Mide yanması, hazımsızlık, geğirme gibi sorunlar var ise, nedeni meyveleri yemekler ile karıştırarak yemeniz olabilir. Meyveleri öğün arasında tüketmeliyiz. Fakat meyveleri ana öğünlerden en az 1 saat önce veya 2 saat sonra tüketmelisiniz. Ağır yemekler (makarna, hamburger gibi) tükettiğiniz zaman bu süre 3 ile 4 saate kadar çıkabilir.


Tek Seferde Daha Çok Meyve Tüketmek

Bunun kuralı ise ya sabah aç karına ya da kahvaltı, öğle yemeği arasında ara öğünde tüketmek. Meyve salatası, elma veya smoothie olur. Meyve yedikten sonra 1 veya 2 saat beklenilmesi gereklidir. Bu süre içinde meyve işlenip vücudumuza fayda sağlar. Yatma zamanınıza yakın da meyve yememelisiniz. İçinde bulunan şeker uyumanız gereken zamanda enerjinizi yükseltir ve uyku sorununa neden olur.


Kuru Meyveler

Kuru meyveleri diğerlerinden ayıran özellik çok tatlı olması ve alışkanlık yapmasıdır. Yenilen kuru meyve miktarını sınırlı tutmanız gerekir. Meyveleri aç karına tüketmek besin öğelerinden daha fazla faydalanmanızı sağlar. Sağlığınıza daha çok katkı yapar. Böyle tüketildiği sürece vücudunuzun sindirim sorunlarından uzak olmasına yardımcı olur. Kilo vermenizi sağlar, enerji verir, vücuda gerekli bütün vitaminleri almanıza katkı sağlar.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla