Yunancada masaj yoğurma anlamına gelmektedir. Arapça ’da ise massein olarak adlandırılır. Eski dönemlerde çoğu uygarlıklar fiziksel, ruhsal rahatsızlıkları yok etmek amacıyla farklı tarzda masajlar uygulanmıştır. Aşırı hareketli yaşantımızda unuttuğumuz aslında sakinleştirici ve iyileştirici özelliği bulunur.

Masajın Faydaları

· Depresyonu atlatmaya yardımcı olur.
· Stres hormonlarının azalmasını sağlar.
· Vücut ağrılarının azaltmaya yardımcı olur.
· Bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Çok çeşitli şekilleri bulunur. Klasik, bağ dokusu masajından siatsuyo, ritmik masaj gibi geniş bir alana uzanmaktadır. Her masajın kendine özel teknik, şekil ve etkisi bulunur. Önemli olan masajın önce dinlendirici sonra ise canlandırıcı etkisi olmasıdır. Uzak doğu masajları son zamanlarda batıda her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Çin masajı, akupunktur en çok yaygınlaşan masaj teknikleridir.
Masaj, vücudumuzun yaşam kalitesini arttırarak kaslarımızı canlandırır. Dokuların kansız kalması sonucu oluşan ağrıların giderilmesinde etkili yöntemdir.

Mimik Kasları
· Göz çevresi kasları
· Boyun
· Saçlı deri kasları
· Burun etrafı
· Ağız ve çene kaslar
Yüze uygulanan masaj, yüz ifadelerindeki gerginliği gidererek kırışıklığın azalmasına yardımcı olur. Yüze ağır masajlar yapılamaz.


Masajın Etkileri

· Hücresel anlamda beslenmeyi
· Kan dolaşımını
· Ödemin azaltılması ile atık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.
Masaj Yapılmaması Gereken Zamanlar

Masajın çok faydaları olmasına rağmen bazen yapılmaması gereken durumlar da bulunur. Bu durumları göz ardı etmemeli mutlaka uymalısınız.

· Varislere
· Ödem, incinme ve zorlama gibi durumlarda
· Enfeksiyon kapmış yerin çevresine
· Tanısı konulmamış şişliklere
· Doktorun izin vermediği durumlarda
· Şüpheli çıkık, kırık, yara ve yanık olan alana
· Böbrek ve şeker hastalarına


     Dinlenme anında bile kasların kasılması durumuna “tonus” denir. Hafif bir masajın tonus düzenleyici etkisi kan dolaşımı yolu ile olmaktadır. Masajın, birincil ve ikincil olmak kaydıyla 2 çeşit etkisi bulunur. Birincil etki hemen ortaya çıkmasına rağmen, ikincil etki zaman içinde kendini göstermeye başlar.
Masajda yapılan derin dokunuşlar, vücut sıvılarını hareketlendirirken diğer taraftan kanın kalbe ve ciğerlere daha hızlı gitmesine yardımcı olur. Fazla bir araç ve gereç kullanılmayan masaj, insan bedeninde bulunan 3 sistem ile çalışır:

1. Lenfatik
2. Dolaşım
3. Sinir

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla