Çoğu kişinin kan kanseri olarak da bildiği lösemi, erken teşhis ve tedavide hayat kurtarıyor. Lösemi tek bir sebebe bağlanmaz birçok şey tetikleyebilir. Kemik iliğinden kaynağını alan lösemi, kan üreten kök hücrelerden birinin çeşitli etkenlerin birleşmesi ile gelişiminin bir bölümünde duraklaması ve aşırı derecede kontrolsüz çoğalmasıdır. İlk olarak kemik iliğinde başlar, sonra diğer organlara yayılmaya başlar. Erken teşhis vücuda yayılmasını engeller. Lösemi hücreleri kan ile birlikte vücutta hızla yayılır, erken tanı bu yüzden önemlidir. Kanserli hücre enfeksiyon, kansızlık ve acıya neden olur.


Lösemi Türleri
Hızlı ve yavaş ilerlemesine göre lösemi, kronik ve akut olmak üzere 2 çeşidi vardır. Hızlı yayılan ve çabuk belli olana ‘akut lösemi’, yavaş ilerleyen uzun zaman gelişen ise, ‘kronik lösemidir.’ Her ikiside beyaz kan hücrelerinin cinsine göre gruba ayrılmaktadır. Beyaz kan hücresi lenfositse ‘lenfoblastik lösemi’, myelositse ‘miyelogenöz lösemi’ olarak ayrılırlar. Bunlar haricinde daha az görülen bazı hücre lösemileri de vardır. Bunlar ‘miyelomonositik lösemi’ ve ‘juvenil miyelomonositik lösemidir’. Lösemi tedavilerinde iyileşme oranı her geçen gün artmaktadır. %80 -90’lara kadar iyileşme gerçekleşebilir. Fakat akut myeloblastik lösemide tedavi başarısı %50-60 oranındadır.


Lösemi Kimlerde Görülür?
Yetişkin ve çocuklarda görülebilen lösemi, genelde çocukların savaş verdiği bir hastalık olarak görülür. Çocuk hastalıklarında ilk sırada yer alan lösemi, özellikle 2-5 yaş veya 5- 10 yaş aralığında sık görülüyor. Kız ya da erkek fark etmeden aynı oranda görülür. Kız çocuklarında 2-5 yıl arasında tedavisi yapılırken erkek çocuklarında 3-5 yıl kadar sürebilmektedir. Bunun sebebi kanserli hücrelerin erkeklerin testis organına saklanabilmesidir. Burada kanser hücresine yaklaşmak kemoterapi ile bile zordur. Bir diğer olasılık da üreme organına yapılan herhangi bir müdahale hormonların zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden tedavi süresince hormonlara ve ergenlik döneminde ise spermlere zarar vermemek için önlemler alınmaktadır.


Lösemi Neden Olur?
Belli bir nedene bağlanması doğru değildir. Tam nedeni bilinmemekle birlikte, birçok faktör lösemi hastalığını bir araya gelerek tetikler. Yetişkin insanlarda çevresel etkenlere bağlanırken. Çocuklarda ise genelde genetik hastalıklar sebep olur. Lösemi hastalığı için risk teşkil eden unsurlar;

· Bazı kimyasallar
· Kemoterapi tedavisi, bazı kanser ilaçları
· Genetik sorunlar, mutasyon ve down sendromu
· Radyasyon, nükleer radyasyon
· Sigara kullanmak
· Ailede görülen kanser ve tümör
· Kan hastalıkları
· Bebeklerde 2 yaşından sonra ortaya çıkan viral enfeksiyonlar
· D vitamini eksikliği ve raşitizm

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla