Hamilelik kadınlarda farklı belirtiler gösteren bir süreç olmaktadır. Vücutta meydana gelen değişiklikler hamilelik ile ilgili bazı bilgileri verebilir. Herkeste aynı belirtiler olmayabilir.


Erken Gebelik
Yumurtaların döllenmesinden sonra başlayan gebelik ile ilgili hormonlar bizlere uyarı verir. Bu da hamilelikle alakalı şüphelerin artmasına neden olur. Buna ‘erken gebelik dönemi’ denilir. Her hamilelik kolay anlaşılmayabilir ama hormonlar değişiklik göstererek bizi uyarır.

Hamile miyim?
En önemli belirtilerin birisi adet döneminde yaşanan gecikmedir. Böyle durumda kadınlar acaba hamile miyim? sorusuyla karşı karşıya kalırlar. Ancak adet gecikmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez. Farklı sebepleri de olur.


Hamileliğin Belirtileri Nelerdir?

Adet Gecikmesi: adet gecikmesi çoğu kadın için hamilelik belirtilerinin başında gelir. Adet gecikmesi hamilelik ihtimalini arttırır. Fakat stres, hava değişimi, kullanılan bazı ilaçlar da adetin gecikmesine neden olur. Her hamilelikte adet kesilmesi yaşanmayabilir.


Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet: göğüste oluşan ağrı, büyüme, hassasiyet gibi bazı belirtiler hamilelik şüphesini arttırır. Göğüs etrafındaki renk koyulaşır ve göğüsler hassaslaşabilir.

Halsizlik ve yorgunluk: hamilelik metabolizmanın artmasına neden olur. Hamilelik hormonunun salgılanmasını sağlar ve yorgunluk, halsizlik yaşanmasına neden olur.

Sık İdrara Çıkma: sık idrara çıkıyorsanız ve idrarınızın rengi koyu ya da koyu sarı ise hamilelik riski taşıyor olabilirsiniz.

Mide Bulantısı: yaşanılan bulantı ve bulantıdan kaynaklı kusma hamilelik belirtilerindendir.

Kabızlık: vücutta hormon dengeleri değişmesi ile birlikte hazımsızlık ve kabızlık yaşanabilir.

Mide Yanması: yatar pozisyonda daha fazla hissedilir.

Baş Dönmesi ve Bayılma: hamilelik ile birlikte genişleyen kan damarları, tansiyonun düşmesine neden olur. Bu sebeple baş dönmesi ve bayılma yaşanılabilir.

İştah Azalması veya Artması: halk arasında aşerme olarak bilinen iştah artması yaşanırken, bazı kişilerde yemeklerden tiksinmeye sebep olabilir.

Ruh Hali Değişimleri: vücutta oluşan hormon değişiklileri nedeniyle aşırı öfke, duygusallık gibi değişimler yaşanabilir.

Kasık Ağrısı, Batma ve Şişkinlik: döllenen yumurta rahime tutunabilmek için gerçekleştirdiği bu olay hamilelik belirtilerindedir.

Aşerme: genelde hamileliğin ilk 3 ayında yaşanır.

Tuhaf Davranışlar: hormon değişimiyle ani gelişen sinir krizleri, fazla yemek yeme, tembellik, aşırı duygusallık gibi değişik davranışlar gösterilir.

Akıntı: açık renkli ve kıvamlı akıntı hamileliğin belirtileri arasındadır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla