Günlük hayatımız yoğun ve yorucu geçiyor. Ev, iş, faturalar, çocuklar gibi birçok etken rahat nefes almamızı engelliyor. Yaşanılan bu stres, yüzümüzde kırışıklık, leke gibi sorunları ortaya çıkarıyor. Güzellik merkezlerine gidecek vaktiniz yok ya da bütçeniz buna uygun değil, krem fiyatlarının yüksek olmasından dolayı alamıyorsanız ve ne yapacağınız konusunda fikriniz yoksa merak etmeyin. Evinizde bulunan malzemeler ile cildinizin canlandırabilir, rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.


Cildinizi Etkileyen Unsurlar

Işıltılı ve sıkı bir cilt sağlıklı olmasının işaretidir. Cilt fonksiyonlarını etkileyecek birçok iç ve dış sebep bulunur. Günümüzde birçok kozmetik firması cildi yenilemek ve korumak için yeni ürünler geliştirmektedirler. Cildi etkileyen unsurlar:

1. Sigara kullanımı
2. Kimyasal madde kullanımı (makyaj)
3. Alkol tüketimi
4. Dengesiz ve sağlıksız beslenme
5. Yoğun şekilde güneş ışığına maruz kalma

Yüz Maskeleri

Cildiniz için doğal bir maskeden daha tazeleyici başka bir şey olamaz. Cildinizdeki ölü hücreleri yok eder, nemlendirir. Ciltteki etkilerine göre çeşitli maskeler vardır. Cildiniz hangisine ihtiyaç duyuyorsa onu kullanmanız gerekir.


Maske Çeşitleri


Sıkılaştırıcı Maske: yaş şekilde uygulanır ve kuruduğu zaman cildinizin sıkılaşmasını sağlar.
Gerginleştirici Maske: yaş şekilde uygulanır ve kuruduğu zaman kan dolaşımı ile hücre beslenmesini arttırarak ciltte bir gerilim yapar.
Nemlendirici Maske: cildiniz üzerinde koruyucu etki yaratarak, kırışıklıkları yok eder. Mimik çizgilerini sıkılaştırır ciltten suyun buharlaşıp kaybolmasını engeller.
Peeling Maske: cilt salgılarını ve ölü hücreleri yok eder.
Herkesin cildi farklıdır. Maskelerin etkisi cilt tipine göre farklılık gösterir. Maskelerin etkisi, cildin yağlı, kuru ya da karma olmasına bağlı olmaktadır.


Maske Tarifleri

Maskeyi uygulamadan önce cildinizi temizleyin. Her zaman kullanacağınız miktar kadar hazırlayın. Bazı maskeler buzdolabında 1 gün bekleyebilir.

Peeling Maske Tarifi: bir çorba kaşığı bal ile 2 tane badem ihtiyacınız olan tek şey. Bademleri toz halini alıncaya kadar dövün. Sonra bal ile karıştırıp 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin ve karıştırın. Yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dakika bekleyin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Nemlendirici Maske Tarifi: 1 tane salatalığı soyun ve macun şeklini alan kadar ezin. Yüzünüze sürerek 15 dakika bekleyin ve soğuk suyla maskeyi yıkayın.
Kırışıklık ve Göz Altı Torbaları için Maske Tarifi: 2 çorba kaşığı balı yumurta beyazı ile karıştırın ve üzerine 1 çorba kaşığı limon suyu ekleyin. Hafifçe masaj yaparak yüzünüze uygulayın. 20 dakika bekleyip, yüzünüzü yağsız sütle temizleyebilirsiniz.

Sivilce, Akne ve Leke Maskesi Tarifi: 1 domatesi ikiye bölün ve yüzünüze yerleştirin. 15 dakika bekleyip ılık suyla temizleyin. Sivilce ve siyah noktalardan kurtulmuş olursunuz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla