Sağlıklı ve tam zamanında bir boşalma süresi hem kadın hem de eşinin cinsellikten tam keyif alması için önemli. Süratle gerçekleşen ve çiftlerin mutluluğunu azaltacak kısalıktaki boşalma süresi tatminsizlik, hayal kırıklığı, moral bozukluğu yaratabiliyor.

Erken boşalmayı çiftlerin ortak sorunu olarak bakmak gerek. Ortak tatmini azaltacak kadar kısa bir sürede boşalmanıngerçekleşmesinin ardında hem erkeğin hem de kadının cinsellikte aldığı zevk azalıyor. Erken boşalan erkeklerde endişe, utanç, özgüven eksikliği, stres, özgüven eksikliği, hayal kırıklığı hisleri oluşabiliyor.

 Eşleri erken boşalan kadınlarda cinsel birleşmeden alınan zevk ve orgazmik hisler azalır. Erken boşalma sorunu yaşayan 10 kadından 4’ü cinsellikte haz alamama her 3 erkekten 1’i depresyon problemiyle karşı karşıya. Bu durum kadınlarda ilerleyen dönemde cinsellikten cinsel isteksizlik ve soğuma yaratabilir.


‘Benim zevkime önem vermiyor’ demeyin

Erken boşalma erkeklerde en çok görülen cinsel sorunlar arasındadır. Ancak pek çok erkek ve kadın ilişkinin başlarında bu sorun hakkında konuşmaktan utanıyor. Eşlerinin özgüvenini ve duygularını incitmekten korkuyor. Çoğu erken boşalmanın zamanla düzelebileceğini düşünüyor. Zamanla eşleriniz bu durumdan sıkılır ve sadece kendi zevkinizi düşündüğünüzü düşünebilir. Bu tarz bir düşünceye giren kadınlarda, eşlerine karşı nefret, öfke ve sinir görülebiliyor. Erkek sorunu görmezden geliyorsa hayal kırıklığı öfke ve kırgınlık, hisleri artabiliyor. Cinsel problemler zamanla ilişki çatışmalarına dönüşür. Oysa erken boşalmada erkek kendi zevkine önem verdiğinden değil boşalmayı kontrol edemediğinden dolayı erken boşalmaktadır. Bu tip yanlış düşüncelerin önüne geçmek için eşinizle bu durumu konuşun ve en kısa sürede uzmanlardan yardım alın.

Nasıl tedavi ediliyor?

Erken boşalmanın altında yatan psikolojik ve organik etkenleri bulmak için ayrıntılı bir sağlık öyküsüne ek olarak, bazen de ileri tanı ve fizik muayene tetkiklerinden yararlanılmaktadır. Erken boşalma sorunun altında yatan organik bir neden varsa öncelikle bu neden ortadan kaldırılabilir. Bu noktadan sonra erken boşalmanın tedavisi sistemik ve lokal ilaçlar ve cinsel terapi egzersizleriyle yapılıyor. Uzun süre boyunca etkili veya ilişki öncesi kullanılan haplar ile boşalma süresinde yaklaşık 2 ila 8 katı arası uzama sağlanabiliyor. Erken boşalmayla birlikte görülen sertleşme sorunu da varsa, bu şikâyete yönelik tedavi de uygulanmaya başlanıyor. Şunu asla unutmayın, her erkek belli zamanlarda erken boşalma sorunu ile karşılaşabilir. Fakat bu problem cinsel ilişkilerin yarısından fazlasında meydana geliyorsa hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurun.
ERKEN BOŞALMA NEDEN OLUR?

Erken boşalma bir erkeğin ilk cinsellik deneyiminden itibaren olabileceği gibi, sonradan da görülebiliyor. Özellikle genç yaştaki erkeklerde ilk cinsel ilişkinin etkisi, başkaları tarafından anlaşılmamak için hızlı mastürbasyon yapmayı alışkanlık edinmiştir. Bu örnek üzerinden yola çıkarsak performansla ilgili deneyimsizlik, aşırı gerginlik ve suçluluk hisleri erken boşalmayı tetikleyebilir. Fakat bazı zamanlarda da bu refleks kontrol edilememektedir. Erken boşalma hem fizyolojik hem de psikolojik etkenlerin birleşimiyle oluşur. Sonrasında erken boşalma gelişen kişilerde ise en önemli risk faktörü sertleşme problemidir

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla