Çocukların bedenlerine yönelecek tehlikelere karşı, onları koruyabilmek için verilmesi gerekli mahremiyet eğitimleri bulunur. İki duygu vardır, biri utanma diğeri mahcubiyet duygularıdır. Tüm anne babalar çocuğunun taciz edilmesinden çekinir. Çocuğun utanma duygusu yok ise, taciz kâr davranışlarda bulunmaktan dolayı rahatsız olmaz. Web sayfalarında çoğu kişinin bakmak istemediği resim ve videolara, utanma duygusu olmayan çocuklar kolayca bakabilir. Yetişkin bireyler böyle durumlarda genelde çocuğa ceza verir. Ceza yöntemi çok yanlıştır, çünkü çocuk kin duymaya başlar ve kötü duygularını ön plana çıkarır. Böyle durumlarda aileler çocuklarının yaptığı şeyin ne kadar yanlış olduğunu bilseler bile, ona karşı sevgi saygı, sabır, hoşgörü ile yaklaşarak duygularının değişmesine destek olmalılar.
Mahcubiyet duygusu, kişilerin kendisini büyük görüp yücelik hissetmemesidir. Fakat mahcubiyet de utanma gibi aynı anlamdadır. Herkeste doğuştan olan bu duygu, mahcup edildikçe yok olmaya başlar.

1. Bedenim Bana Aittir Bilinci: burada en büyük vazife ailelere düşüyor. Çocuğun kirlenen altını değişirken ona, altın kirlenmiş değiştireyim gibi cümleler ile davranılmalı. Kötü davranıp çocuk korkutulmamalıdır.


2. İzin Verirsem Dokunabilirsin Bilinci: burada çocuğu öpmek isteyen herkes çocuğa seni öpebilir miyim? diye onayını almalıdır. Böylece o izin vermezse kimse ona dokunamaz bilincini anlayabilsin.


3. Dokunulması Yasak Olan Yerlerim: çocukları 4 yaşından sonra cinsel organına vurarak, öperek sevmemelisiniz. Mahremiyeti anlama konusunda çocuğa bu davranışlar zarar verir.


4. Fiziksel Baskıya Direnme: aileler çocuklarını severken, güç gösterilerinden kaçınmalıdır. Çocuğa karşı güç gösterisi yapıldığında karşılık vermeyi öğretilmelidir.


5. Vücudum Görünmemeli: çocuk ev içinde veya dışında çıplak olmamalıdır. Kıyafetlerini kendisinin giyip çıkarmasına izin verilmelidir.


6. Banyoda Çıplak Olunmamalı: çocukla banyoda birlikte yıkanılmamalıdır. Gerekirse banyo yaparken üzerlerinde külot olabilir. Bu da çocuklarda mahrem bölgenin görünmemesi gerektiği duygusunu oluşturur.


7. Tuvalette Çocuktan Başkası Olmamalı: tuvalette çocuğun yanında birinin olması durumda çocuk, rahatsız olmamaya ve kendini tuvalette gören kişilere tepki vermemeye başlar.


8. Akraba ve Çevre Farkındalığı: çocuklar çevresindeki kişilerin tehlikeli olduğunu 7 ile 9 yaş arasında anlayabilirler. Tehlikenin büyüklüğünü hatta 14 ile 15 yaş arasında kavrarlar.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla