Ayak kokusu, özellikle sosyal ortamlarda insanın zor durumda kalmasını sağlar. Bazı kişiler diğerlerine göre daha çok ayaklarının koktuğunu söylerler. Aslında ayak koşunun nedenlerinden bir tanesi terdir. Ayaklarda 250 binden fazla terleme bezi olması nedeniyle vücudumuza göre daha fazla terler. Terleme sonucu oluşan bakteriler ayak koşunun sebebidir. Ayakların kokmasını engellemek için öncelikle ayak terlemesinin önüne geçmemiz gerekir.


Bakteriler
Ayak parmak arası, ayakkabı ve çorap gibi karanlık ve nemli yerlerde bulunan bakteriler, ayaktaki ölü deri hücreler ve yağlarla beslenirler. Bu da kötü kokuya neden olan organik asit üretmeye başlar. Kıllı ayaklarda koku daha yoğun olabilir. Nedeni ise, bakteriler için daha büyük alan sağlamış olurlar.


Ayakkabılar
Ter ve koku sorununa çözüm bulmak için iyi bir ayakkabı tercih etmelisiniz. Ucuz, suni deri ve plastik ayakkabılar kokuyu emerek daha çok kötü kokunun kalmasını sağlar. Deri ayakkabılar hava alarak nemi dışarı atar. Böylece ter kokusu olmaz. Her gün farklı ayakkabı giymeyi deneyin ya da en az 1 gün ayakkabıyı dinlendirin ki hava alsın. Ayakkabıları giymeden önce anti bakteriyel sprey veya pudra gibi koku önleyici krem kullanabilirsiniz.


Çoraplar
Nemi ve teri emen cinste çorap giymek ayak kokusunu önler. Pamuklu ve yün çorap tercih edin. Bunlar nemi emer ve koku olmasını engellemektedir.


Mantar/ Atlet Ayağı
Bir diğer mikroorganizma çeşidi de mantardır. Ayaklarımızda beslenip çoğalırlar ve bazen iyileşme süresi zaman alır. Atlet ayağı olarak da adlandırılan mantar, sık rastlanan ve parmak arası ile deride kızarıklık, soyulma, çatlama, pul pul deri gibi sorunlar ortaya çıkar. Böyle durumlarda derhal bir doktora gidilmelidir. Mantar nedeniyle oluşan koku, terleme kokusuna oranla çok daha ağırdır. Ayak temizliği ve bakımı çok önemlidir.Hormonal Değişimler
Hamile ve ergenlik dönemindeki gençlerin vücutta hormon seviyesinde yaşanan değişimler ayak kokusuna neden olabilmektedir. Fazla terlemeye neden olan hormonal değişimler de ayak kokusunu yok etmek için sürekli aynı ayakkabı ve çorabı giymemeye çalışmalı. Ayak temizliğine dikkat edilmeli çünkü bu durum geçicidir.


Aşırı Terleme
Terleme vücudun sadece bir bölgesinde yaşanılacağı gibi tüm vücutta da yaşanılabilir. Genelde ergenlik döneminde daha sık rastlanır. Doğuştan gelen sorun olabileceği gibi obezite, menopoz, diyabet, alkol, stres, gut gibi sorunlar da tetikleyebilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla