Göz altı torbalarından bir türlü kurtulamıyor musunuz? O zaman göz altı torbalarınızla vedalaşmaya hazır olun! Göz altı torbalarının nedenleri ve nasıl kurtulacağınız ile ilgili tüyolar bu makalemizde…

   Göz altı torbaları, uzun yıllardır kadınların en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Ünlü markaların ve çok yüksek paralar vererek aldığınız kremlerinde hiçbir etkisini görmüyorsunuz. Birçoğunuz bu torbalardan kurtulmak için estetik operasyonlar geçirmek zorunda kalıyor. Peki göz altı torbaları niye olur hiç merak ettiniz mi? Göz altı torbaları genellikle genetik faktörler, stres ve yorgunluk gibi etkenlerin sebep olduğu yaşlılık belirtilerinden biridir. Yorgunluk en çok rastlanan nedenlerden…

Göz Altı Torbalarının Oluşma Nedeni

Uykusuzluk, çok uzun saatler boyunca televizyon izlemek, bilgisayar başında uzun süre oturmak, yorgunluk, stres ve genetik faktörler göz altı torbalarının oluşmasına yardımcı olan nedenlerdir. Gözün altında bulunan yağ keselerinin fıtıklaşmasından dolayı göz altı torbaları oluşur. Bu yağ kesecikleri, gözün etrafında bulunan pek çok kasın arasında tampon görevi görür. Belli bir zaman sonra bu yağ keselerinin üstündeki deri ve bağ dokusu gevşemeye başlar. Buradaki kaslarda uzun süre kasılı durumda kaldığından dolayı bu torbaların içinde fıtıklaşma olur.
Göz altı torbalarının oluşmasına neden olan bir diğer etken ise genetik faktörler… Anne ya da anneannenizin göz altı torbaları var ise çok büyük bir olasılıkla sizde 25 ile 30 yaşından sonra, göz altı torbaları ile tanışmaya başlayacaksınız.

Göz Altı Torbalarından Nasıl Kurtuluruz?

Bu torbalardan kurtulmak için yapacağınız en basit tedbir, evde sürekli olarak göz maskesi bulundurmanızdır. Buz veya soğukluk veren maskeler, genelde çok hızlı bir biçimde göz altı dokusunu ve deriyi sıkılaştıracağından dolayı, sizleri çok hızlı bir şekilde rahatlatmanızı sağlar. Bu nesneleri yaklaşık olarak 10 – 15 dakika gözünüzün üstünde tutmanız size maksimum fayda verecek.

Göz altı doku ve derisini sıklaştıran çok sayıda gıda maddesi de bulunur. Salatalık ya da soğuk patatesi dilimleyip, belli bir vakit gözünüzün üstüne ve çevresine koymanız gerekir. Bu yöntemlerin dışında, soğuk çay maskesi de yapabilirsiniz. Papatya çayı ve siyah klasik çay, aynı etkiyi göstermektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla