Vajinal akıntılar tüm kadınların ortak bir problemi olarak sayılabilir ve yaşamları boyunca da en sık karşılaştıkları rahatsızlıktır. Özellikle hastanelerin kadın hastalıkları bölümlerindeki başvurulara bakıldığında vajinal akıntılardan kaynaklanan sıkıntılar ilk sırada yer almaktadır. Uzmanlar ise günlük yaşamda sıkça tercih edilen ve birçok kadının günlük yaşamda hijyeniklik ve sağlık açısından kullandığı yaprak günlük pedler geçmeyen kalıcı akıntılara neden olduğunu belirtmektediler. Bunun nedeni ise üreme çağındaki kadında östrojen hormonunun da tetiklediği “Vajinal ekosistem” son derece kırılgan ve değişken bir sistem olduğu bilinmekte ve vajina ortalama 37 derece sıcaklığa sahip kapalı bir ortamdır. Bundan dolayı günlük yaprak pedlerde bulunan mikroorganizmaların hızlı bir şekilde üremesi için de oldukça mükemmel bir ortamdır. Vajinal ekosistemi (flora) bozan bütün durumların geçmeyen inatçı akıntılara neden olduğu bu durum gebelik dönemi, adet dönemi, menopoz dönemi ve aşırı kişisel hijyenik davranışlar neden olmaktadır.

Ayrıca gebelik döneminde doğal florasında mantar grubu patorejenler glukozu kullanarak hızlı şekilde ürerler ve sonuçta gebe kadında çok sık mantar enfeksiyonu gelişir. Bu mantar ilerleyen dönemlerde de zaman zaman tekrar etmektedir. Vajinal ekosistemi bozan ikinci unsur adet dönemidir. Kan çok iyi bir kültür ortamı yaratır ve patojen mikroorganizmalar bu dönemde demirle beslenerek hızla çoğalır. Dolayısıyla kadınlar; Adetten önce de, adetten sonra da akıntım oluyor diye şikâyet etmektedirler. Bunun nedeni adetten önce bu bölgenin kanlanmasındaki artış ve adet sonrası laktobasil kolonizasyonunda azalmadır. Vajinal ekosistemi bozan üçüncü bir unsur ise birisi aşırı sıcak, ıslak mayo, vajina içini temizleme ve yaprak ped kullanımıdır.


Yaprak pedler sıvıyı emdikleri için, uzun süreli kullanımı vajinadaki proteince zengin doğal salgıyı devamlı emerek vajinada kuru bir ortam yaratırlar ve daha çok akıntı artışına neden olurlar. Bundan dolayı yaprak ped kullanımına dikkat etmeli uzun süreli yaprak ped kullanılmamalı, vajinaya tampon yapılmamalı. Bunların yerine pamuklu iç çamaşırı tercih etmeli ve iç çamaşırlarımızı günlük düzenli olarak değiştirmeliyiz. Vajina temizliğinde kokulu, parfümlü tuvalet kâğıdından, kokulu ve renkli sabundan, deodoranttan,vajinal duştan, kuvvetli antiseptiklerden uzak durmak ve yumuşak bir sabun tercih edilmeli, vajinanın içini yıkamaktan kaçınmalı.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla