Stres artışına sebep olan her türlü olay, cinselliği olumsuz yönde etkiler. Bunun içine işle ilgili sorunları, zamanla yarışan modern hayatın akışını, trafiği ve ekonomik sorunları katabiliriz. Yinede çiftler arasındaki cinselliği en çok etkileyen olaylar, aile içi kavgalar ve evlilik sorunları olarak, karşımıza çıkıyor.

   Stres artışına sebep olan olay, aslında birkaç açıdan cinselliği etkiler. İlk olarak fiziksel etki göze çarpar, çünkü bu stresi yaşayan insan yorgundur, performansı düşüktür ve kendisini iyi hissetmez en önemlisi de bedensel olarak odaklanamaz.İkinci etki zihinsel olandır, stres yaşayan kişi olaya odaklı düşünce yapısında olunca, cinsellik doğal olarak geri plana itilir.

   Uzun süre devam etmiş kronik hastalıklar, stres kaynağı olarak cinselliği olumsuz etkiliyor. Yoğun iş temposu ve iş kolik olma durumu, sürekli işi düşünmek, hatta bazen olumlu bir özellik olarak nitelendirilen, yüksek başarı kaygısı da, cinselliği olumsuz etkileyebiliyor.

   Stres düzeyi çok arttığı zaman ve bu durum süreklilik arz ediyorsa, kaygı bozukluğuna ya da depresyona dönüşebiliyor. Bu durumda stres yönetimi çok önemli, stres yönetimini kişinin, öğrenip hayata geçirmesi mümkündür. Bunu kendi koşullarında yapabilmenin en doğru yolu da, yine stres yönetimi konusunda psikiyatrik destek almasıdır.

  Stres elle tutulur gözle görülür bir durum değil. Fakat tüm vücut fonksiyonlarına etki ettiği gibi, cinselliği de etkiliyor. Cinsellik beyinde başlar ve stres beyinsel bazı maddelerin salgılanmasını azaltarak, cinsel isteği durdurucu etki yapabiliyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla