Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde, mevsim sürekli değiştiği için hasta olma ihtimalimiz artıyor. Bu nedenle kendimize çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Bunu yaparken bağışıklık sistemimizi de güçlendirmemiz oldukça önemli. Hastalıklardan korunmanın ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemli bir yolu bitki çaylarından yararlanmak.

Sağlık saçan bitki çayları
Ekinezya bitkisi üst solunum rahatsızlıklarını önlemede akla gelen ilk bitkilerden. Ekinezya hem bu virüsleri öldürüyor, hem de virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol altına alıyor. Yapılan deneysel çalışmalar da ekinezyanın, soğuk algınlığına yol açan ve uçuk virüsü gibi virüsler üzerinde öldürücü etkisi bulunduğunu doğrulamaktadır.

Bir diğer bitkimiz ise kış günlerinin vazgeçilmezi, ıhlamur. Yapılan araştırmalar neticesinde de ıhlamurun; iltihap giderici ve ağrı kesici etkilere sahip olduğu, boğazda tahrişi önlediği ve inatçı öksürüklerde kişilerin rahatlamasını sağlayan bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.


Adaçayı da soğuk algınlığında bizlere dost olan bir bitki. İçeriğindeki uçucu bileşenler sayesinde ağza ve boğaza yerleşen enfeksiyon ve iltihapların azaltılmasında etkilidir. Çayı içilebildiği gibi, demlendikten sonra boğaza gargara olarak da kullanılması boğazlarımıza iyi gelir.


Zencefil, hoş kokulu ve yararlı bir bitkidir. İçeriğinde ki gingerol, şogaol gibi bileşenler, kuvvetli iltihap giderici özelliğe sahiptir

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla