Nezle veya grip mi olduğumuzu nasıl anlarız?

    Nezle belirtileri arasında aksırma ve burun akıntısı, baş ağrısı ve hafif ateş görülür. İki veya üç gün sürer, nezleye çocuklar yılda on kez, yetişkinler ise iki veya üç kez yakalanırlar.  Grip titreme, ateş, kas ağrıları, boğazda ve ağızda kuruluk, öksürük, baş ağrısı,halsizlik ve uyuma hissi ile daha fazla kendini gösterir. Kimi insanda kusma da görünür, bir hafta veya on gün sürer. Nezlede gripte insanlara aynı yollarla havadan geçer.

Hastaların aksırıp, öksürme den mikroplu su damlacıkları havaya dağılır,bunlar başka kişilere solunum yolu ile geçer.

Nezleden ise grip hastalığı daha yaygındır,özellikle 65 yaş üstü insanlarda zatürre gibi daha ciddi hastalıklara yol açar. Kalp hastalarında ölümle sonuçlanabilir. Nezlenin aşısı yoktur,fazla yatak dinlenme gerektirmez,Grip ise daha ağır geçer,yatağa düşürür.

Nezleden korunmanın doğal ve bazı basit yöntemleri;

Bir bardak kaynar su içine bir çay kaşığı tarçın katılır,on dakika bekletilir,nezle süresince her gün üç bardak içilir.Lahana yaprakları beş dakika kaynatılıp,bu sudan her gün iki veya üç bardak içilir. Çörek otu su ile ıslatılır, sonra kurutulup toz şekline getirilir, buruna çekilir. Bir bardak su içine on gram maydanoz katılır, beş dakika kaynatılıp on dakika demlenmesi beklenir, suya limon ve bal katılarak her gün üç veya dört bardak içilir. Bir bardak suya dört gram ayrık kökü katılır,on dakika kaynatılır,her gün üç bardak içilir.

Yarım litre kaynar su içine on gram kuru üzüm,on gram parçalanmış kuru incir katılır,yarım saat bekletilip nezle başlamadan önce bir gün içinde içip bitirilir. Bir bardak su içine bir adet soğan ve üç diş sarımsak ezilerek katılır,az ateşte on dakika kaynatılır, süzülür,bir kaşık ta bal katılır,sıcak olarak iki saat aralıklarla birer kaşık içilir.

Bir litre kaynar su içine on gram menekşe,on gram ebegümeci ve on gram sığır kuyruğu katılır, on dakika demlenmesi beklenir,her gün üç veya dört bardak içilmeye devam edilir. Ihlamur toz halinde her gün iki veya üç gram olarak tüketilir. Kiraz yaz sezonu boyunca taze ve limonata içine parçalayarak atılarak içilir. Şifa Allah'tandır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla