Meme kanseri, bayanların göğüslerinde bulunan dokularda meydana gelen bir kanserdir. En çok ise meme kanallarında rastlanan bu hastalık göğüs kayıplarına kadar neden olmaktadır. Meme kanserinde erken teşhis edildiği zaman tedavi yöntemi hızlanıyor ve önüne geçmeye yardımcı oluyor. çoğu zaman bayanlar bunun farkına varmıyor ya da üstüne düşmüyor. Bu sebeple vücuda yayılmaması için göğüslerini kaybede biliyorlar.

Meme kanseri en çok bayanlarda görülen kötü hastalıklardandır. Bunu el ile tespit ettiğiniz an doktora müracaat etmenizde fayda var. 1 cm ulaşmış olan bezeler göğüsü el ile kontrol ettiğinizde anında tespit edilebilir. Fakat bu belirtiler her hastada ortaya çıkmayabilir. Ancak memografide ortaya çıkıyor. Bu yüzden sağlık bakanlığı tarafından sürekli kontroller gerçekleştiriliyor. Peki, meme kanseri belirtileri arasında neler var?

Meme Kanserinin Belirtileri

  • Meme üzerinde ve koltuk altında oluşan bir kitle bulunuyorsa (sertlik ve şişlik)
  • Meme ucunda akıntı oluyor ve iltihap görüntüsü bulunuyorsa
  • Göğüste şekil bozuklukları meydana gelmeye aşladıysa ve göğüs ucunda çökme olduysa
  • Meme cildi üzerinde kızarıklık, cilt kuruması, kırışması durumlarında
  • Meme büyümesi, orantılı olmaması, şeklinin bozulması ve renk değişikliği gibi durumlarda doktora başvurmalısınız.

Yukarıdaki belirtiler ile karşılaştığınızda mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu gibi durumlarda erken teşhis yapılarak, hastalığı atlatma imkanına sahipsiniz. Meme kanseri her yaşta karşınıza çıkabilecek hastalıklardan biri olduğu için dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer alıyor.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla