Mantar, besin değeri yüksek bir bitkidir. Ancak doğadan toplanarak tüketilen bazı mantarlar zehirli olabilmektedir. Zehirli mantarların tüketilmesi mantar zehirlenmesine yol açabildiği gibi ölüme varabilecek sonuçlar da doğurabilmektedir.

Mantar zehirlenmesi belirtileri

Mantar tüketildikten kısa bir süre sonra şiddetli karın ağrısı, bulantı veya kusma meydana gelir. Bunun yanı sıra terleme, baş dönmesi, aşırı bir susuzluk hissi, vücudun soğuyarak vücutta morarma görülmesi ayrıca ishal gibi bir durumla karşılaşılması zehirlenme belirtileri arasında sıkça gözlemlenebilen belirtilerdir. Mantarın çeşitlerine göre zehirlenme belirtileri 5 dakika ile 24 saat arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Belirtilerin fark edildiği anda hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.


Alınması gereken önlemler

Mantar zehirlenmesinin önüne geçebilmek için bilinçsiz şekilde mantar tüketilmemelidir. Çünkü mantar zehirlenmesinden kaynaklanan ölüm oranı oldukça yüksektir. Zehirlenme belirtilerinin görüldüğü anda hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi ve gerekli müdahalelerin yapılması çok önemlidir. Ayrıca mantar zehirlenmesinden korunmak için bilinmeyen mantar türleri toplanılarak tüketilmemelidir. Yine marketlerden hazır olarak alınan mantarların son kullanma tarihinin ve bozuk olup olmadığının kontrolünün yapılması gerekir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla