Yüksek antioksidan etkisiyle lahana içeriğinde bulunan yüksek potasyum maddesi ile kan basıncını da düşürmektedir. Kanserden korunmak amaçlı ve hipertansiyon sahip olan kişilerin lahanayı sıkça tüketmesi önerilir. Kolon kanseri denilen bağırsak kanserinden koruyucuyu etkiye sahip bir sebzedir. Ayrıca antioksidan etkisinin dışında yüksek lif oranı da vücudun korunmasını sağlayabilmektedir. Kansızlığın önlenmesi açısından da bol tüketilmesi gereken lahana kan yapıcı etkiye sahiptir. Lahana tek başına doğrudan kilo verdirmez ancak dolaylı yollarla yapılan kürler özellikle vücuttan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. A, B, C vitaminleri yönünden zengin içeriğe sahip lahana özellikle diyabetli kişilerin sofralarında mutlaka bulunması gerekir. Kan şekerini dengeleyici etkiye sahiptir.

Lahanayı Kimler Tüketebilir
Lahanayı özellikle çocukların, tansiyon hastalarının, kanser riski taşıyanlar(özellikle kolon kanseri), kanseri yenmiş olan kişiler, diyabet hastaları ve kilo vermek isteyen kişilerin lahanayı bolca tüketmesi önerilir. Kilo verme sürecinde vücuttan toksinlerin ve ödemin atılması açısından lahana suyu ve lahana çorbası tüketimi kilo vermeye daha yardımcı olmaktadır.

Lahana nasıl tüketilir ve dikkat edilmesi gerekenler

Lahananın birden çok tüketim şekli vardır. Ancak en sağlıklı ve doğru olanı lahananın çok pişirilmeden az pişmiş olarak tüketilmesidir. Özellikle etli sebze yemeklerinde hem et hem de lifin aynı anda alınabilmesi için ideal bir seçim olacağı söylenebilir. Lahanayı çok fazla bıçak darbesine maruz bırakmamak da vitamin ve minerallerin kaybolmaması açısından önemlidir. Çiğ olarak tüketim için veya blenderden geçirerek yapacağınız kür için lahanayı çok iyi yıkamanız özellikle sirkeli suda bekletmeniz önerilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla