Kıl dönmesi teknolojinin de gelişmesi ile kıl dönmesinde bir artış meydana gelmiştir. Başlıca nedenleri ise oturmak ve hareketsizlik daha çok şöförlerde,masa başı çalışanları ve bilgisayarda çok vakit geçirenlerde meydana gelen bir rahatsızlık olarak bilinir kıl dönmesi daha çok 17-25 yaş arası erkeklerde meydana gelir.
Basit gibi görünsede aslında ciddi bir sorun hareketsizlikten dolayı o bölgede ve ya ensede dökülen kılların(tüylerin)dökülüp o bölgede bir vida gibi içeriye doğru gitmesi ve ya büyümesi diyebiliriz ve kısa sürede tedavi edilmez ise ciddi sorunlara yol açabilir çünkü her geçen gün kıl içeriye doğru gidicek ve omuriliğinize temas etmesi halinde işler yolunda gitmeyebilir.Peki ya nasıl anlarız?
Oturduğunuzda kuyruk sokumunuzda iğne batması gibi bir acı hissediyorsanız ve de iç çamaşırınızda 1 kaç damla kan görüyorsanız malesef bu problem ile karşı karşıyasınız demektir.Sivilce gibi bir yapısı olup 3-4 günde sürekli patlar ve kendini yenileyen kalıcı bir sivilce meydana gelir.
Tedavisi ise kesin olarak ameliyattır ve krem,bitkisel ilaçlar çözüm olarak gösterilemez 18 yaş altı için genel anestezi şeklinde yapılır 18 yaş üstü hastalar için ise lokal(bölgesel)anestezi olarak uygulanır ortalama ameliyat süresi 45 dakika 1 saat arası değişir.Ameliyat iki farklı şekilde yapılabilir açık ve kapalı olarak.
Açık ameliyat dediğimiz yani o bölgedeki et parçası komple alınır ve zamanla o bölgenin kendini yenilemesi beklenir.Kapalı ameliyat dediğimiz o bölge temizlenip dikiş atılıp kapanma yöntemidir.Kişiden kişiye değişen bu seçim sadece sizin kararınıza kalmıştır ama daha çok kapalı yöntem tercih edilir.
Ameliyattan sonra yaklaşık 7-10 gün tuvalet ihtiyacınızı yatıp,kalkmak ve yürüme gibi ihtiyaçlarınızı gidermek zor olabilir ama emin olun artık daha mutlu olacaksınız o iğne batması gibi olan acıyı düşünmek zorunda kalmıcaksınız.
Ameliyattan sonra kuyruk sokumu bölgesi her zaman temiz tutulmalı ve daha çok hareket edilmelidir.Ameliyattan korkmayın bu devirde artık ameliyatsız insan görmek zorlaştı ve emin olun bu işlem ise çok basittir keşke daha önce yaptırsaydım demekten çekinmeyeceksiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla