Yaşamımız boyu vücudumuz birçok hastalıkla mücadele eder. Erken teşhis ve tanı hastalığın önüne geçmede en önemli etkendir. Vücudun kendini savunmaya alarak hastalıkla başa çıkması küçük bir problemin bile göz ardı edilmemesine bağlıdır. Kanser gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilecek bulguların başında ise sıralanacak maddeler gelmektedir. Kanseri işaret eden bazı belirtileri burada sıralayacak olursak;

Nedeni Bilinmeyen Kilo Kaybı
Özellikle kadın için kilo vermenin memnuniyet verici bir durum olduğu bilinse de diyet yapmadan nedeni bilinmeyen şekilde kilo kaybı yaşamanın belirli bir kanser riski olduğu düşünülmese de tiroit hastalığının habercisi olabileceği söylenebilir.

Sürekli Şişkinlik Hali
Şişkinlik probleminizin birkaç haftadan fazla sürmesi durumunda bir hekime başvurmanızda yarar var. Şişkinlikle birlikte pelvik (genital bölgede) ağrılar ve karın ağrısı çekiyorsanız yumurtalık kanseri riskini taşıyor olabilirsiniz.

Memede Gözlemlenebilir Değişiklikler
Derinin kalınlaşması, meme civarında kızarıklık, meme dokusunda uzun süren şişlik, memenin görünümündeki değişiklik, memede akıntı hali gibi durumlarda hastalığın sinyallerini veriyor olabilir. Bir hekime başvurularak gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Regl Dönemi Dışında Kanama
Regl döneminde ya da regl dönemi dışında normalinde üzerinde görülen kanamalar jinekolojik kanser olarak görülen rahim kanserinin belirtisi olabilmektedir. Böyle bir adet düzensizliğinin dikkate alınarak bir hekime başvurulması şarttır.

Ciltteki Gözle Görülür Değişiklikler
fark edilemeyen ciltteki ani değişiklikler gözlemlenmelidir. Ciltteki ani renk değişiklikleri ve özellikle deride aniden kanama oluşması hastalığın habercisi olabilmektedir.

Yutma ve Yutkunma Zorluğu, Hazımsızlık
Uzun süreli geçmek bilmeyen hazımsızlık problemi mide ve yemek borusu kanser riskinin habercisi olabilir. Beslenmenizde dikkatte eseniz bu problemi yaşıyorsanız hemen bir hekime başvurup tetkikler yaptırmakta fayda var. Yutma ve yutkunma ile ilgili problemleriniz de artıyor ve geçmek bilmeyen uzun döneme yayılmış ise de yemek borusu ve akciğer kanseri riskini taşıyor olabilirsiniz.

İdrar ve Dışkıda Farklılık
İdrar ve dışkıda kanın görülmesi yalnızca hemoroid olarak algılanarak görmezden gelinmemelidir. Özellikle de dışkı da renk ve şekil değişikliklerinin uzun süreli olması hastalığın belirtisi olabilir. Gerekli görüldüğü takdirde kolonoskopi testi yaptırılarak problemin nedenini bilmekte fayda var.

Ağızdaki Değişmeler
Sigarada içen biriyseniz ağzınızdaki değişmeleri takip ederek diş hekimine başvurmanızda yarar var. Gerek dil üzerinde gerekse ağız içinde oluşan beyaz lekeler ağız kanserinin sinyallerini veriyor olabilir.

Yüksek Ateş
Geçmek bilmeyen ve açıklanamayan yüksek ateş, grip ve enfeksiyon durumları kanser habercisi olabilir. Kan kanserinin en önemli ve en erken işaretlerinden biri olan yüksek ateşe belirli bir hastalık nedeniyle yakalanmadıysanız ve bu durum sürekli bir hal almışsa mutlaka hekime başvurulması gerekir.

Geçmeyen Öksürük 
Bazı ilaçların yan etkileri, grip ve alerji durumları da öksürüğe neden olabilir. Sigara tüketen biriyseniz ve bir aydan daha uzun süren geçmeyen öksürük daha fazla göz ardı edilmemelidir.

Yorgunluk Hissi
Pek çok hastalığın belirtileri arasında yorgunluk hissi gözlemlenebilir. Ancak hastalığın geçmesiyle birlikte yorgunluk hissi geçmiyorsa bu his, kolon, lösemi ya da mide kanserinin en erken belirtileri olduğu söylenebilir. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla