Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeniz için, boyunuz ile orantılı olan değer aralığına  ideal kilo denir. Bu aralık  içerisinde,  ideal kilo kişinin yaşam şekli ve vücut yapısına göre de değişiklik gösterebilir. Bilimsel araştırmalara göre, 1 kilogram kaybetmenin bile, insan ömrünü üç ya da dört ay  kadar uzatabildiği  bir gerçektir.  Şu an ki kilonuz, ideal kilonuzun  altında ya da üstünde olabilir.


    İdeal kiloya ulaşabilmek için yapmanız gereken tek şey, kısa süre içinde  hızlı kilo vermek ya da almak değildir. Sağlıklı kilo kazancı ya da kaybını  sağlamak  için,  ideal kiloyu uzun vadeli korumak gereklidir. İdeal kiloyla ilgili belirtilmesi gereken bir diğer husus ise,  aynı boy, kilo ya da yaş ve cinsiyet aralığındaki iki kişinin ideal kilo durumu aynı olmayabilir. Bunun hem genetik faktörlerle, hem vücut tipiyle, hem kemik yapısıyla, hem de kişinin  sporla ilgileniyor olmasına kadar birçok nedenle  ideal kilosunda farklılık görülebilir. İnsanların kilosunu, kendisi değil,  yeme, içme , hatta spor alışkanlıkları ile bedeni belirler. İdeal kilonuzu korumak ve sağlıklı bir hayat sürdürmek, dengeli ve yeterli beslenmek, düzenli spor yapmak inanın sizin elinizde. İdeal kiloda olsanız da,  dengeli beslenmekten uzak ve yeterince hareketsiz bir yaşam sürdürüyorsanız, sağlıklı hayat konusunda fazlasıyla eksikleriniz var demektir. Mühim olan hangi kiloda olduğunuz değil, ne ölçüde sağlıklı yaşadığınızdır. 

Kilo vermeye çalışırken, mutlaka kalsiyum, vitamin, karbonhidrat ve mineralden zengin beslenmeye özen gösterin. Kilo almak ve kilo vermek konusunda, hepimizin oldukça deneyimi olmuştur. Sağlıklı bir şekilde kilo almaya ya da vermeye çalışmak, metabolizma açısından da önemlidir.  Yanlış uygulamalar sonucu, metabolizmayı bozup, yağ yerine kas kaybedebilirsiniz. İdeal kilo aralığında olmak, aşırı kiloya bağlı hastalık risklerinden de kurtulmanızı sağlayacaktır. Yaşam şeklinizde ve beslenme alışkanlığınızda edineceğiniz  kalıcı değişikliklerle, bunu başarmanız mümkün.  İdeal kilo hesaplanırken, çeşitli yollar ve hazırlanmış cetveller mevcuttur.     

     Eskiden beri uygulanan, çok basit bir yöntemle ideal kilo hesaplama örneği verelim. Öncelikle, boy uzunluğu 150 den çıkartılır. Bulunan rakamın, dörde bölünmesiyle de elde edilen sayıya 100 eklemek gerekir. Bu rakamı, boydan çıkardığınızda ideal kilo hesaplama tekniğini öğrenmiş  olursunuz. Ayrıca bu hesaplamayı yaş, cinsiyet ve hatta ırksal özellikler göz ününe alınarak değerlendirmek gerekir. Vücut kitle indeksi hesaplama yöntemi de ideal kiloda kalmanızı takibi ve sağlaması olarak kullanılabilir. İnsan dünyaya bir kere geliyor, bu hayatın değerini iyi bilelim sağlıklı beslenelim.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla