Kilo artışı ile bilinmesi gerekenler
İlk üç ay içinde yalnızca 1 kilo almak normalidir. Hamilelik süresince toplam 11-14 kilo artışı normal rakam olsa da sadece küçük bir oranı ilk aylar için geçerlidir. Bu noktada önemli olan kilo artışı oranından önce bebeğin gelişme süreci, annenin tansiyonunun normal olması ve idrarda albümin çıkmamasıdır. Hamilelikte artan kilolar kişinin yapısal özelliğine göre önemli değişiklikler gözlemlenebilir. Gebelikte alınacak kilo öncelik olarak, hamile kalmadan önceki kilo ile sonrasında bebeğin ulaşacağı kilo, plasentanın ulaşacağı boyutu, genetik özellikler ve hamilelik boyunca beslenme düzeni ile büyük oranda alakalıdır.

Kilo Artışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürekli kilo artışını kontrol etmekle başlayın. Tabii ki düzenli doktor kontrolüne gidiyorsanız gerek yoktur ama her ihtimalle de evinizde tarı bulundurun.
Haftada bir sefer sabahları kalktığınızda üzerinizde bulunan hafif kıyafetiniz ile aç karnınıza kilonuzu tartıp düzenli olarak kaydedin. Aksi takdirde çıkan rakam yanıltıcıdır.
 Her zaman aynı tartıyı kullanarak ve ibrenin ya da başlangıç rakamının sıfırda olduğuna emin olarak tartıya çıkın.
Hamile kalmadan önceki kilonuz ve boyunuz arasındaki indeks sizin kilonuzun normal mi yoksa normalüstü mü ve ya normalin altında mı olduğu hakkında yardımcı olacaktır. Bunu anlamanın yolu aşağıda verilen formülü kullanarak vücut indeksinizi ölçmektir.Hamilelik öncesi ağırlığınız / boy²

                Örnek:                  55  /  1.61 x 1.61              :


                55 / 2.59              :  21.21 (normal değerde)20 ve altı normalin altında, 20 - 24 arası normal, 25 ve üstü normalin üstü olarak değerlendirilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla