Gebelik 3 trimester kısımda incelenir;

I.Trimester: 

Hamileliğin ilk 3 aylık zamanına verilen addır. Gebeliğin ilk 3 ayında anne adayının fizyolojisinde meydana gelen değişiklikler cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir. İlk 3 ayda mide bulantıları, kusmalar, meme uçlarında ağrı kokulara karşı aşırı hassasiyet, yorgunluk, baş dönmesi ve duygusal süreçte dalgalanmalar anne adayını cinsellikten soğutan etkilerdir. Hem bedensel hem de ruhsal olarak olumsuz etkilere maruz kalan anne adayı gebeliğin ilk 3 ayında cinsel soğukluk hissedebilir.

II.Trimester: Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi olan bu dönemde anne adayı fizyolojik ve ruhsal dönüşümlere alışmaya başlamış ve gebelikle yaşamayı öğrenmiş bir durumdadır. I.Trimester dönemde görülen olumsuzluklar yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştır. Normale bir ruhsal döneme giren anne adayı bu dönemde cinsel arzulara meyledebilir. Bu dönemde görülebilecek rahim kasılmaları bebek için herhangi bir tehlike arz etmez.

III.Trimester: Bu dönem hamileliğin 6-9. Ayları arasında geçen dönemdir. Bu dönemde anne adayını doğuma hazırlayıcı kasılmalar, mide bulantıları, doğumun yaklaşması ile oluşan bir takım korkular, cinsel ilişkide meydana gelen rahim kasılmaları, bacak kasılmaları gibi durumlar anne adayını cinsel yaşama karşı isteksiz kılabilir. Anne adayını yormayacak bir takım pozisyonlar ortak bir kararla belirlenebilir ve cinsellik hamileliğin III.Trimester döneminde tehlike arz etmeyecek şekilde yaşanabilir.

Doğum Sonrası Cinsellik ( Lohusalık Dönemi):

Bu dönemde doğum gerçekleşmiş ve bitmiştir. Annede yorgunluk halsizlik büyük bir yorucu maceradan selametle çıkışın verdiği tatlı yorgunluk baş gösterir. Bu dönemde annede bazı uykusuzluk durumları ortaya çıkabilir. Anne bu dönemde cinsel birleşme isteği duymaz. Nedeni ise henüz yansımaları yaşanan doğum korkularıdır. Bebekle ilgilenme yerli yersiz saatlerde uyanma ve bebeği emzirme yaşam rutininde değişiklikler meydana getirir. Halk arasında bebeğin doğumundan 40 gün sonrasına dek cinsel ilişkiye girilmez.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla