Disleksi konuşma, yazma, okuma, problem çözme ve bunun gibi aktivitelerde kişinin yetkinlik sağlayamama durumudur. Kısaca bir tür öğrenme bozukluğudur. Disleksi doğuştan gelen bir rahatsızlık olsa da, ancak okuma yazma çağına ulaşıldığında anlaşılabilmektedir. En belirgin özelliği, beynin harf ve kelimeleri tersten algılamasıdır. Dislektik kişiler konuşurken kelime bulmakta zorluk çekerler. Yaşıtlarına göre daha geç okur yazarlar. Ancak bu onların zeka seviyelerinin yetersiz olduğu anlamına gelmez. Çoğu disleksi hastası normal bir zekaya sahiptir. Hatta yüksek zekalı çocuklarda da bu rahatsızlık görülebilmektedir. Bunların yanında çoğu disleksi hastasının özel yetenekleri de mevcut olabilir. Dislektik olduğu bilinen pek çok bilim adamı ve sanatçı buna en önemli kanıttır. Albert Eistein,Walt Disney, Tom Crouse, Alexander Graham Bell, Agatha Christie, Henry Ford, Winston Churchill, Richard Branson, Leonardo da Vinci bu ünlülere örneklerdir.
Disleksi ile ilgili ilk araştırmaları doktor Samuel T. Orton kendi çocuğunda fark etmesi üzerine yapmıştır. Çocuğunun normal bir zekaya sahip olduğunu bilmesine rağmen, okuyamadığını gördüğünde bu konuyla ilgilenmeye başlamıştır. Başlarda bunu bir göz problemi olarak değerlendirmiş, ancak araştırmaları sonucunda problemin dil ile ilgili olduğunu anlamıştır.  
Disleksi Belirtileri Nelerdir?
Nörolog Samuel T. Orton'un araştırmalarına göre disleksili birey şu belirtileri gösteriyor:
Sayı ve harfleri ters ve karışık olarak algılama (örneğin q harfini 9 olarak, 6 sayısını 9 olarak, en kelimesini ne olarak algılamak veya 3 sayısını E harfi olarak okuma gibi),
  • Yazı yazmada zorluk yaşamak,
  • Konuşurken kelime bulmakta zorlanma,
  • Sıklıkla yazım yanlışı yapmak,
  • Zaman, yön bulmak gibi kavramlarda hatalara yapmak, karıştırmak,
  • Dikkat eksikliği yaşamak, 
  • Okunan yazıyı hatırlamakta güçlük yaşamak ve bir metni birden fazla okumaya çalışmak
  • Kelime atlayarak okumak.

Tüm bunların yanında onları dahi yada sanatçı yapan özellikleriyse, onların yaşıtlarına göre daha meraklı ve yaratıcı olmalarıdır. Kelimelerle değil resimlerle düşünürler. Hayal güçleri ile düşüncelerini kafalarında net canlandırırlar. 
Tedavisi Var Mıdır?

Disleksisi olan bireyler için herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Çocuğun gelişimi özel bir eğitimle sağlanmalıdır, ancak ülkemizde bu çeşit eğitimler verilmemektedir. Hastalara devamlı destek verilmeli ve öz güvenlerini sarsacak şekilde davranılmamalıdır. İleriki yaşlarda okuma problemleri çözülse de yazı yazmadaki sorunlar kalıcı olmaktadır. Kişiler yetenekli oldukları alanlar doğrultusunda mesleklere yönlendirilmelidir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla