Vücudumuzun pek çok fonksiyonunun işlevselliği için C vitamini gereklidir. Tıp dilinde askorbik asit adıyla nitelendirilen C vitamini bağışıklık sisteminde önemli etki sağlamaktadır.

C vitamininin yararları
Özellikle vücutta bulunan kemiklerin, dişlerin ve eklemlerin gelişerek güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Dokuların yenilenmesine yardımcı olan C vitamini böylelikle yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden ötürü kanser ve kalp hastalıklarında koruyucu etkiye sahiptir. Ayrıca hastalıklara karşı vücudun savaşmasını sağlamaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji sağlayan C vitamini stres hormonlarının gelişimine de katkı sağlamaktadır. Çocukların büyüme ve gelişme evrelerinde C vitamini önemli bir yere sahiptir. Tansiyonu düşürücü etkisi olduğu gibi kanın temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Kandaki şeker oranının da dengelenmesini sağlayan C vitamini böbreküstü bezlerinin de düzenli çalışmasını sağlayarak erkeğin erkeklik gücünü sürdürülebilir hale getirmektedir.

Hangi besinlerde C vitamini bulunur

İhtiyaç duyulan C vitaminini birçok sebze ve meyveden karşılayabilirsiniz. C vitamini yönünden zengin gıdalar arasında turunçgiller başta olmak üzere yeşil yapraklı taze sebzeler, soğan, maydanoz, kabak ve domates gibi gıdalarda bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

C vitamini eksikliğinin vücuda etkileri

Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini yeteri kadar alınmadığında bağışıklık sistemi giderek zayıflar ve hastalıklara yakalanma riski de bu oranda artar. Enerji eksikliği hisseden vücudun sürekli yorgunluk hali, dişeti ve burun kanamaları, yaraların iyileşme sürecinin uzaması, kıl köklerinde kanamalı döküntüler, vücudun kolay morarması gibi olumsuz etkiler görülebilmektedir. 

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla