Böbrekler vücuttaki atıkların dışarı atılması için çalışan, insan vücudundaki en önemli organlardan birisidir. Hal böyle olunca, böbreklerimizi de önemseyip korumamız gerekir. Böbreklere iyi gelen besinleri sayın desek hızlıca su, adaçayı, Arpa, Armut vs. diye cevap verebilirsiniz. Bunlar kısmen doğru elbette. Peki, gerçekten böbreklere iyi gelen besinler neler?

İlk olarak söyleyebileceğimiz, tahmin edilebileceği gibi su. Uzmanlar günde 2 litre su içilmesini öneriyor. Siz o kadar içemem derseniz de, günde en az 1 litre suyu gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca su böbrek taşı oluşumunu en aza indiriyor, vücudunuzdaki zararlı madde ve atıkların atılımını da kolaylaştırıyor.

Böbreklere iyi gelen bir diğer besinimiz ise, pirinç. Bildiğiniz üzere pirinç, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan bir karbonhidrat görevi görmekte. Aynı zamanda pirinç düşük potasyumludur. Potasyum, vücudumuz için gerekli bir mineraldir. Fazla potasyum tüketiminde de fazla potasyum böbrekler sayesinde filtre edildikten sonra, vücuttan dışarı atılır.

Soya Proteinini de söylemeden geçemeyiz elbette. Bildiğiniz üzere nerdeyse tüm süt ürünleri fosfor içerir. Fosfor vücut sağlığı için, özellikle de kemik sağlığı için çok önemlidir. Fakat fazla fosfor tüketimi yapıldığında tam tersine, kemiklerin zayıflamasına zemin hazırlar. Fazla fosforu vücuttan dışarı atmak için çalışan böbreklerde yorulur ve filtre görevini yerine getiren dokular da yıpranır. Bu iki durumu tam dengede tutmak için de süt kadar besleyici olan, aynı minerallere sahip olan soya ürünlerini tüketerek fosfor tüketiminizi sağlıklı bir biçimde ortalayabilirsiniz.

Bunların dışında hızlıca sayacak olursak çilek, yoğurt, maydanoz, kabak çekirdeği ve armut’un da böbreklere iyi geldiği bilinmektedir. Bu saydığımız besinler böbreklerinizin bağışıklık kazanmasını, ürik asitini böbreklerden dışarı çıkararak böbreklerinizin daha sağlıklı olmasını ve böbrek taşı riskini en aza indirgemeyi sağlar.

Unutmayın, en önemli organ sadece böbrekleriniz değildir, tüm organlarınız çok önemlidir. Organlarınızın başına bir şey gelmeden değerini bilin ve onları koruyun. Sonuçta her şey, sizin elinizde.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla