Birçok kişinin sorunudur ayak kokusu. Ne yapsanız ne etseniz geçmez o koku. Ama artık bunun için üzülmeye gerek yok. Çünkü ayak kokusunu önlemenin birçok yolu var. Peki bunlar neler?

Ayaklarınızı her gün yıkayın

Çok basit bir yol. Ayaklarınızı her gün sabah akşam olmak üzere 2 kere yıkayın. Yıkarken anti bakteriyel bir sabun kullanırsanız çok daha iyi olur. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra iyice durulamalısınız. Ayaklar yıkandıktan sonra kurulanmazsa, mantar çıkabilir. Ayaklarda mantar çıkmasının en büyük nedeni, ayakların yıkandıktan sonra kurulanmamasıdır.

 Çoraplarınız pamuktan olsun

Naylon çorapları doğru çöpe atın. Bu tarz çoraplar ayaklarınız için oldukça zararlıdır. Naylon çoraplar yerine yumuşak ve pamuklu çoraplar giyin. Ayrıca teri emebilen çoraplar olursa çok daha iyi olur. Bu arada ufak bir uyarı, günün sonunda mutlaka çoraplarınızı değiştirin.

Ayakkabınızı havalandırın

Aynı ayakkabıyı iki günden fazla giymemenizi öneriyoruz. 24 saat arayla ayakkabınızı havalandırın ki, koku ayakkabıya, ayakkabıdaki koku da ayaklarınıza bulaşmasın.
 
Ayrıca ayakkabı alırken

Her zaman hava alan ayakkabı almayı tercih edin. Naylon ve diğer malzemeden üretilen ayakkabıları kesinlikle kullanmayın. Gerçek deriden yapılmış ayakkabılar, hava almayı sağlayan malzemeden yapılmış ayakkabılar her zaman daha iyidir.

Ayaklarınızın sağlığını ihmal etmeyin
Her banyodan sonra ayak parmak aralarınızı ve tabanlarını kontrol edin. Eğer ayak parmakları arasında soyulma, ayak tabanlarında pullanma ve su toplayan kabarcıklar varsa hemen doktora gidin. Bir dermatoloji uzmanı ayaklarınızı kurtarabilir.Karbonat deneyebilirsiniz.Sodyum bikarbonat olarak adlandırılan madde, yani bildiğimiz mutfaklarda kullanılan karbonat, ayaklardaki koku yapan bakteri ve enfeksiyonları yok etmede birebirdir. Ayrıca pH seviyesini de dengeler. Bu nedenle çoraplarınızı giymeden önce az miktarda karbonatı çoraplarınıza dökebilirsiniz. Sonuç olarak, tüm vücudunuzda olduğu gibi ayaklarınıza da son derece önemsemelisiniz. Ayak kokusu hafife alınacak bir şey değildir ve sadece sağlığınız için, bu kötü durumu, düzeltmek gerekir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla