Astım, solunum yollarındaki bronşların mukoza sıvısıyla daralmasından meydana gelen nefes darlığıdır. Henüz kesin olarak neden olduğu bulunamamakla birlikte genetik olduğu yönünde bir kanı vardır. Genel kabul edilen inanışa göre; solunum yolları (soluk borusu,bronşlar) duyarlı olan bir bireyde, çevresel faktörlerin etkisiyle astım oluşmaktadır. Aynı zamanda astım; zatüre, bronşit ve alerjik hastalıklar ile de ortaya çıkabilir. Kimi astım hastaları doğuştan bu hastalığa yakalanırken kimi hastalar ise yaşlarının herhangi bir zamanında bu hastalığa yakalanabilirler.
Astımlı insanların bronşları normal insanlarınkine göre birbirlerine daha yakın ve sık durmaktadır bu da bronşlardan geçen havanın sıkışmasına neden olur. Bu nedenle hastalar normale göre daha zor nefes almaktadırlar. Hastalarda nefes darlığı, şiddetli öksürük ve hırıltı (nefes alınıp verilirken ortaya çıkan garip sesler) görülür. Astım belirtilerinin ortaya çıkmasıyla yaşanan nefes alma zorluklarına ‘astım atağı’ ya da ‘astım krizi’ denir.
    
Hastalığı çevresel faktörlerden en çok etkileyen pis havadır. Aynı zamanda polenler, sigara dumanı, havasız ortamlar da astımı tetikleyebilir. Moral de astımı en çok etkileyen şeylerden biridir. Ağlamak nefes alışverişlerini düzensizleşmesine ve nefes darlığı yaşamanıza neden olabilecek en önemli şeylerden biridir. Aynı zamanda astım hastasıysanız gülme faaliyetlerinize de dikkat etmeniz gerekir, çünkü uzun süreli bir kahkaha nefesinizin kesilmesine neden olur.
  
Astım süregelen bir hastalık olduğundan yani genelde uzun süre bu hastalık ile yaşadığınızdan hayatınızı kötü şekilde etkiler. Bir tek gülmek, ağlamak gibi faaliyetlerinizi değil, küçükken oynayacağınız oyunları da engeller çünkü doktorunu sıkı sıkı tembih eder: “hoplamak, zıplamak, koşmak yok!” Astım, inhaler adı verilen ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaçların amacı bronşlarda oluşan bozuklukları önlemektir. İki çeşittirler: birisi astım atağı gelmeden önce kullanılan diğeri ise astım atağı geldiğinde.  İlaç uzun bir tüp şeklindedir ve hasta ağzına dayayıp nefesi ile birlikte içine çekerek kullanır.Yıllardır astımla birlikte yaşayan biri olarak, astımın en önemli ve kontrol edebileceğiniz kısmı mutlu olmaya çalışmaktır. Üzüntü ve stres hem astımla hem de hayatla uğraşırken sizi çok yorar.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla