Alzheimer Hastalığı Nedir?
Alzheimer nörodejeneratif  olup sürekli ilerlemekte olan bir hastalıktır. nörodejeneratif hastalıklar basit anlamıyla, beyinde ki hücre ve sinir uçlarının işlevlerini tam olarak yerine getirememesidir. Bu rahatsızlıklar içinde en yaygın olanları ise Alzheimer ve Parkinson’dur.  Alzheimer hastalığı yavaş ve sinsi bir şekilde ilerlemekte ve fark edilememektedir. Bu rahatsızlığa 1907 yılında tanı koyulmuş, tedavisi ve hastalık nedeni tam olarak bilinememektedir. Günümüzde hemen her grup insanda görülebildiği gibi; cinsiyet sosyal sınıf, etnik grup ve coğrafi koşullardan etkilenmemektedir. En çok görülen yaş grubu 65 olup 20li yaşlarda da bu hastalığa yakalananlar olmuştur.
Belirtileri;
Alzheimer hastalığı ilk önce kişilik değişimleri, hafıza kaybı ve eksikliği olarak belirti verir. Ayrıca bu hastalık herkeste farklı etki ve belirtiler gösterebilmektedir. Hastaların değişen başlıca özellikleri arasında unutkanlık, hafıza kaybı, kişilik bozuklukları yer almaktadır, örneğin, bu hastalığa yakalanmış bir insan her gün düzenli olarak yürüdüğü yolları karıştırabilir ve kolayca kayıp olabilir. Hastalığın ilk evrelerinde oldukça hassas olan insanlar hemen her olaydan etkilenir, depresyondaymış gibi davranabilirler. Bu durumda olan hastalara karşı tedavi uygulanırken son derece dikkatli olunmalı ve her rahatsızlık en ince ayrıntısına kadar araştırılmalıdır, zira yanlış uygulanan tedaviler hastanın daha da kötüye gitmesine neden olabilir. İlk dönemlerden sonra Alzheimer hastalarında unutkanlık tamamen çoğalır, karar verme yetenekleri kaybolur ve etrafındaki insanların dahi isimlerini unutmaya başlarlar, defalarca aynı soruları sorabilir ve yardım edenlere karşı ters tepkiler verebilirler. Hastalığın bu dönemi tanı koyulması açısından son derece önemlidir.
Ayrıca; hastalığa etki eden faktörler arasında: Depresyon, uzun süre kullanılan ilaçlar, B12 vitamini eksikliği, diyabet, sodyum ve kalsiyum eksikliği, kötü beslenme ve oksijen yetersizliği de bulunmaktadır.
Tanısı;Alzheimer hastalığının teşhisi için hazırlanmış özel bir test bulunmamaktadır. Doktorlar özellikle hastanın hayat hikayesini iyi analiz edip sonuca öyle varmalıdır. Ne yazık ki günümüzde bu hastalık için tedavi bulunamamakta bakımlarını üstlenen kişiler için psikolojik destek uygulanmaktadır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla