Vertigo Nedir?
Vücudumuzda bulunan denge sisteminde yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bir baş dönmesi olarak tabir edilebilir. Latince de dönmek fiilinden türeyen bu kelime hareket olgusunun yavaşlaması anlamına gelir. Vertigo bir hastalık değildir ancak bir hastalığın belirtisidir. Genellikle iç kulaktaki denge mekanizmasından kaynaklanan problemler neticesinde olduğu bilinir.

Vertigo Nedenleri
 Meniere Hastalığı(Kulaktaki sıvıların kimyasal durumları değişerek iç kulağa basınç artışında bulunması).
·         Üst solunum yolları enfeksiyonu sonucu oluşan kulak içi iltihaplanma
·         Vestibüler Nörinit(Denge sinyallerini beyne ulaştıran sinirin iltihaplanması)
·         Labirentit(İç kulağa kadar yayılan orta kulak iltihabı)
·         Ateşli hastalıkların iç kulağı etkilemesi
·         Bazı ilaçların yan etkileri
·         Başta meydana gelen yaralanmalar ve ani baş hareketleri vs gibi birçok sebep vertigoya neden olabilir.

   Vertigo toplumda sıkça görülür. Genellikle hafif baş dönmesi ve denge problemi yaşanır. Bu problemlerin ilerlemesi durumunda hasta yataktan kalkamayacak hale de gelebilmektedir. Baş dönmesi birçok hasta tarafından farklı anlatılır. Vertigoyla yaşayan hastalar bayılacakmış gibi bir duyguya kapılır, sabit duramama problemleri ortaya çıkar ve sarhoşluk hissiyatı yaşanabilir. Bu sebeplerin uzun dönemli yaşanması durumunda ise hastada korku, çaresizlik ve depresyon meydana gelebilir.

Vertigo Tanı ve Tedavisi
Ağrının şiddet ve devamlılığına göre bir hekime başvurulması şarttır. Hastanın şikayetleri doğrultusunda hekim tarafından bazı testler gerçekleştirilir. Burada hangi testlerin yapılacağıysa hastanın yaş cinsiyet gibi durumlarının yanı sıra vertigonun tekrarlama süresi, tipi ve ek şikayetler göz önünde bulundurularak yapılır. Baş dönmesinin sebebi yüksek tansiyona da bağlı olabildiği için tansiyon ölçümü de gerçekleştirilir. Hekim sorunun beyinden mi yoksa kulaktan mı kaynaklandığını öğrenebilmek için gerek kulak muayenesi gerekse nörolojik muayenesini yapar.

   Nörolojik muayenede bir problem olduğu saptandığında hekim yaptığı testlere ek olarak EEG ve Bilgisayarlı Tomografi isteyecektir. Kalp damar problemi olduğu düşünüldüğünde ise; Ekg çekimi yapılır. Tüm bunlara rağmen tanı konulamıyorsa KBB ve Nöroloji uzmanının dışında bir psikiyatri ya da Fiziksek Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanına görünmesi önerilir.


    Vertigo tedavisi hastalığın sebebine yönelik gerçekleştirilir. Yukarıda belirtilen sebepler görülmediği takdir ise genel bir tedavi yöntemi uygulanır. Hastalığı tetikleyici faktörlerin ortadan kaldırılması(aşırı stres ortamı gibi), hastalığı tetikleyici ani hareketlerden kaçınılması, ilaç tedavi ve gerekli durumlarda cerrahi müdahaleyle hastalık yenilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla