Ülser hastalığı, yaygın bir sindirim yolları rahatsızlığıdır. Bazen sadece midede, kimi vakalarda da mide ve 12 parmak barsağında birlikte görülür. Ülser,  tutunduğu organlarda doku kaybı olarak gözlenmektedir. Bu doku kaybına sindirim sıvıları ile  midede yer alan asit sebep olmaktadır.

Ülserin Belirtileri Nelerdir?
Ülser, kendisini en çok  mide yanması şikayetleri ile göstermektedir. Bu yanma hissi, zaman zaman uzun sürmekte, mide ülseri  ağırlaştıkça tüm geceye yayılarak hastanın yaşamında olumsuz etkiye yol açmaktadır. Ülserde hasta karnın üst bölgesinde zaman zaman baskı şeklinde rahatsızlık duyabilmektedir.

Ayrıca hastanın, yemek yediği halde açlık hissetmesi de belirtiler arasındadır. Ülserin 12 parmak barsağına yayılmış olması durumunda hastada boşaltım sorunu görülmekte, buna bağlı olarak karın şişliği meydana gelmektedir. Boşaltım sorununa ek olarak mide yanması ve ağrılar, ülserin en önemli göstergesi olduğundan zaman kaybetmeden bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmak gerekmektedir. Hastalık ertelendikçe ilerlemekte, bazen hasta rahatsızlıklarının çok artması üzerine mide ve 12 parmak barsağında ciddi yaralarla doktora başvurmaktadır.

Ülserin Sebepleri Nelerdir?

Ülser hastalığına Helicobacter pylori isimli bir bakteri sebep olmaktadır. Bunun dışında ülser hastalığının stres, aşırı kahve tüketimi, içki ve sigara ile bağlantısı olduğu bilinmektedir.

Ülserin Tedavisi Var mıdır?

Ülser, tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavisi ilaçla olmaktadır. Gastroenteroloji uzmanları, ülser hastalarının ilaç tedavisinin yanı sıra kahve tüketimini, alkol ve sigarayı bırakmaları gerektiğini vurgulamaktadır. İlaç tedavileri hastalığın derecesine göre antibiyotik de içeren uzun süreli bir tedavi de olabilmektedir.

Ülser Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Ülser hastaları, her şeyden önce içki ve sigarayı, hastalığın tekrarlamaması için kesinlikle bırakmalıdır. Bunun yanında ülser hastalarının baharatlı gıdalardan uzak durması, asitli içecekleri en azından tedavi süresince kesmesi, midede yanma hissi yaratan gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Bunun yanında ülser hastaları, çok sıcak ya da çok soğuk yemek yemeden kaçınmalıdırlar.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla