Ergenlik dönemindeki gençlerde korkulu rüya haline gelen sivilcelerin engellenmesi için etkili çözümlerden biri ise sivilce oluşumuna neden olan besinlerden uzak durmak olacaktır. Özellikle bazı besinler ve besin grupları sivilce oluşumuna kesinlikle neden hazırlamakta ve sivilce oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu çeşitli bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. İşte size sivilce oluşumunu tetikleyen besinler. Acılı olan yiyecekler, kırmızı biber, domates ürünleri tarzında baharatlı olan yiyeceklerin az tüketilmesi gereklidir. Çünkü bu belirtilen besinler sivilceye direkt olarak neden olmaz. Fakat sivilce kızarıklıklarını rahatlıkla artırabilir.
 
   Aynı zamanda bu besinler yüzde yer alan kan akışını ve dolaşımının artmasında etkilidirler. Şekerli olan gıdalarda bağışıklık sistemini olumsuz etkiler. Bağışıklık sistemi zayıfladıkça sivilce oluşumu da hız kazanmış olur. Bu sebeple şekerli olan gıdalarında çok aşırı şekilde tüketilmemesi son derece önemlidir. İşlenmiş olan şeker vücudun kan şeker seviyesini değiştireceğinden, gözenekler etkilenecek ve sivilce oluşumu da tetiklenmiş olacaktır. Süt ürünleri de vücuttaki kalsiyum dengesi sebebiyle önemlidir. Süt ürünlerini bilinçsizce aşırı şekilde tüketmek de sivilce oluşumuna neden olabileceği kesinlikle unutulmamalıdır. Şekerli ve asitli olan yiyecekler de bağışıklık sistemini düşürmektedir. Zayıflayan bağışıklık sistemi de otomatik olarak sivilcelerin oluşumuna zemin hazırlamış olacaktır. Sivilcesiz bir vücut ve şeker dengesi için bu tür besinlerin kesinlikle aşırı şekilde tüketilmemesine özen göstermek gereklidir. İşlenmiş olan gıdalar vücuttaki insülin miktarını yükseltir. Bu da sadece sivilce oluşumunu tetiklemeyecek ve farklı cilt sorunlarının oluşmasına da zemin hazırlaya bilecektir. Patates kızartması da sivilce oluşumunu hızlandıracak besin türüdür. Aşırı tüketilmemesi çok yerinde olacaktır.

   Ayrıca kahvaltılık olarak alınan gevrekler de sivilce oluşumunun baş nedenleri arasında gösterilmektedir. Bu konuda aşırısına kaçmamak en doğru karar olacaktır. Kızarmış olan soğan halkalarının da sivilce tetikleyici unsur olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Tüketimine dikkat edilmesi de önemli ölçüde sivilce oluşumunu yavaşlatmış olacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla