Panik atak veya panik bozukluk olarak bilinen bu rahatsızlık yoğun korku ve herhangi bir şeyin bireyi tehdit etme durumudur. Sıradan, normal bir ortamda gerçek bir problem veya tehdit olduğunu düşünen hastaların vücutları da buna göre tepkiler verir. Panik atak geldiği sırada kişiler gerçekten tehlikede olduklarını ve bu tehlikenin kendisine zarar vereceğini düşünür,  hisseder. Bu duygular o kadar yoğun yaşanır ki kalp krizi veya ölümcül bir hastalığa yakalandığını düşünen hastalar şu belirtileri gösterir.

 • Terleme.
 • Nefes darlığı.
 • Hızlı şekilde kalp çarpıntısı
 • Göğüs ağrısı
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanma ve boğulma hissi
 • Titreme veya sıcak basması
 • Bayılma
 • Bulantı ya da karın ağrısı
 • Korku ve kendini kontrol edememe
Panik atak olan kişilere en büyük yardım onları motive etmektir, bu durum psikolog, klinik veya bu tür tedavilerle mümkündür. Ancak hastalar bu tedavilerde genellikle sinirli olurlar veya utanırlar. Bu yöntemler uygulanırken dikkatli olunmalı hasta üzerinde baskı oluşturabilecek durumlardan kaçınılmalıdır.
Panik atak her bireyde aynı görülmeyebilir, örneğin; bir hasta ortada hiç bir şey yokken sürekli olarak atak geleceğini düşünür ve kendini buna hazırlamaya çalışır. Diğer bir durumda ise; panik atak hastaları herhangi bir şeyin kendisine zarar vereceğini düşünür ve bu durumlardan sürekli olarak kaçınır. Bu durumlar; otomobil kullanma, asansör, herhangi bir yere tek başına gitmek ve zarar verici cisimlerden kaçınma.
Tedavi
İlaç ve davranış yöntemi şekillendirme tedavileri bu hastalar arasında en yaygın olarak kullanılanlardır. Hangi yöntemin uygulanacağı ise panik bozukluğu olan kişinin isteğine ve tedaviye karşı vereceği tepkiyle şekillenebilir. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı ise şunlardır.
 1. Öğrenme: Bu aşamada uzmanlar hastayı tanır, belirtileri gözlemler ve uygun tedaviyi seçer.
 2. İzleme: Hastaların geçirdiği panik ataklar düzenli olarak kayıt altına alınarak takip edilir.
 3. Gevşeme: Vücudun atağa tepki verdiği bölgelerinde uygulanan fiziksel tedaviler.
 4. Hastalığın öğretilmesi: Panik durumlar ve belirtileri en ince ayrıntısına kadar hastalara aktarılır.
 5. Zorlayıcı pozisyon: Uzmanlar giderek artan seviyelerde hastalara karşı; korku, heyecan ve enerji yoğunluğu uygulaması yapar.
Bu durumdaki rahatsızlıkların önlenmesinde tıbbi ilaçların yanı sıra bitkisel tedavilerde başarılı sonuçlar vermektedir. Doğru hekim seçimi ve uygun tedavi sonrası panik atak rahatsızlığı tamamen ortadan kalkmakta, hastalar günlük hayattaki yaşantılarına geri dönmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla