Miyom rahatsızlığı genel olarak kadınlarda görülen rahmin adale liflerinin birtakım sorunların oluşumundan kaynaklanan hastalıktır. Bu rahatsızlık ortalama 30 ile 50 yaş aralığında olan kadınların genital olgunluk dönemlerinde teşhis edilir. Ayrıca miyom rahatsızlığı bazı kalıtımsal nedenlerden ötürü de oluşabilmektedir.

Hastalığın teşhisi için klinik muayene ve ultrason tetkiki bu tanıyı koymak için yeterli olabilmektedir. Miyomun genel olarak belirtileri ise; kanamanın çok olması, uzun sürmesi, adet gününün dışında da ara ara kanamaların olması, ağrılı ve kramplı adet görme gibi genital sıkıntılar olabilmektedir. Bunların dışında ise hastada genital sıkıntıların verdiği baş ağrısı, kabızlık, sık aralıklarla idrara çıkma isteği ya da tam tersi nadir idrara çıkma, idrarının hiç yapamama ve bunu takiben idrarın böbrekten atılmadığı sebebi ile oluşan ağrılar gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Miyom hastalığı olan kadınlarda gebelik oluşumu nadir görülebilmektedir. Eğer ki bu evrede gebe kalmışsa miyomlu rahimde oluşan gebelik miyomun hızlı büyümesine, düşük riskinin olmasına ve doğum sonrasında oluşan kanamalara sebep olabilmektedir. Kadınların kâbusu olan ve ciddi rahatsızlıklara sebebiyet veren miyom kesinlikle ihmale alınmamalı erken teşhis ve tedavi için geç kalınmamalıdır. Miyom kişide sağlık problemlerine yol açabileceği gibi önlem alınmayan ve tedavisi görülmeyen miyom hastalığı kişinin cinsel sorunları ile de baş başa kalacağını göstermektedir.

Miyom, jinekolojik tümör olarak bilinen ve cerrahi tedavi uygulanarak hastanın tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Cerrahi tedavi de öncelikle hastanın yaşı ve çocuk doğurma isteğinin olup olmamasına bakılarak sadece oluşan miyomların alınması sağlanmakta veya rahmin yumurtalıklarla beraber komple alınması gibi cerrahi tedavi de olabilmektedir.

Netice olarak miyom kadınlar için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken rahatsızlıktır. Ciddi sağlık problemlerine yol açarak hastanın sosyal yaşamını ve hayatını etkileyebilmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla