Gün içinde tükettiğimiz besinler, kullandığımız ilaçlar, ve tabiki  stres midenizde ağrı yaparak size rahatsızlık verebilir.  Bilindiği gibi şifalı bitkiler gün geçtikçe daha fazla kullanılıyor. Gecenin bir yarısı mide ağrısıyla uyanıyorsanız ve fazla ilaç kullanmayı da sevmiyorsanız bu bitkilerden yararlanabilirsiniz.
NANE
Hoş kokusuyla ferahlatan bir etkisi vardır. Yemeklerden önce alacağınız bir fincan nane çayı hazmı kolaylaştırmanın yanında mide kramplarını yatıştırma etkisine de sahiptir. Limon ile  birlikte alınan nane çayı mide bulantılarında etkili bir çözümdür. Salatalarınıza ekleyerek de hazmı kolaylaştırma etkisinden faydalanabilirsiniz.
PAPATYA
En faydalı bitki olarak bilinen papatya, mide şikayetlerinde de gönül rahatlığıyla kullanılır. Almanya'da papatyaya' her şeye kadir ' anlamına  gelen 'alles zutraut ' denilmektedir. Yemeklerden sonra bir fincan papatya  çayı ile  özellikle stres kaynaklı mide ağrılarından  kurtulabilirsiniz. Mide  ekşimesi ve  mide yanmasının yanında sakinleştirici özelliği de vardır.

ZENCEFİL
Nane  ile papatya gibi zencefil de gaz giderici etkiye sahiptir. Taze zencefili ağızda bir süre çiğneyin ve bir miktar su ile yutun. Bulantı ve kusma için kullanılan bitkiler arasında en etkilisi zencefildir. Araç tutmalarındaki bulantılarda da faydası bilinmektedir.

REZENE
Gaz sıkıntısını giderici olarak bilinen rezene bitkisi, spazm çözücü etkisi olduğundan mide ağrılarında tavsiye edilmektedir. Rezene çayı, bebeklerde gaz giderici olarak gönül rahatlığı ile kullanabilir. Gaz şikayeti olanlar salatalarında rezene tohumu kullanabilirler.

KARAHİNDİBA
Fazla bilinmeyen, bilinse de önemsenmeyen karahindiba bitkisi, vitamin ve mineral bakımından zengin. Vücudumuz için çok faydalı bir bitkidir. A, B, C, D, vitaminlerinin yanında ,potasyum ,çinko ve demir  bakımından da zengin olduğu bilinmektedir. Mideyi rahatlatma etkisinin yanında idrar söktürücü olarak da bilinen karahindiba kabızlıkta da kullanılmaktadır. Ayrıca şeker hastaları bu bitkinin kökünden yararlanabilirler.

KİMYON
Hazmı kolaylaştıran etkisi vardır. Mide şişkinliğinde yarım çay bardağı suya bir tatlı kaşığı kimyon koyarak için. Kimyon bebeklerde de gaz giderici etkiye sahiptir, bebeğiniz gaz sancısından uyuyamıyor sürekli ağlıyorsa biraz kimyonu saf su veya anne sütü ile karıştırdıktan sonra bebeğinize bir çay kaşığı verin,rahatlatarak mışıl mışıl uyuduğunu göreceksiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla