Öncelikle meyveleri gruplarına göre ayırmak gerekir. Meyvelerin nasıl yıkanması gerektiği 3 başlık altında incelenecek olursa;

      Orman Meyveleri: Üzüm, bögürtlen çilek gibi meyveler orman meyveleri grubu içerisinde yer alır. Bu meyveler kabuksuz olmaları ve narin yapıları nedeniyle soyulmaya ve ovalamaya müsait değildir. Yıkanırken sapları ayıklanarak yaklaşık bir dakika kadar süzgeçte suyun altında bekletilmesi gerekir. Bir dakika bu meyvelerin zararlı maddeler ve bakterilerden arınmaları için yeterli bir süre olacaktır.
  
Kabuklu Meyveler: Kavun, karpuz, muz gibi meyveler kabuklu meyveler olarak adlandırılır. Bu meyvelere genellikle kabuğu tüketilmediği için genellikle yıkanması göz ardı edilir. Bıçakla soyulduğu ya da kesildiği bilinen bu meyvelerin ilk temas ettiği yer meyvenin kabuğu olduğu için bakterilerin meyveye bulaşması da kaçınılmazdır. Bu nedenle mutfağınızda varsa sebze fırçanız ya da kullanmadığınız diş fırçanız yardımıyla bu meyvelerin suyun altında yıkanıp fırçalanarak temizlenmesi gerekir.


     Kabuksuz Meyveler: Elma, armut şeftali gibi meyveler kabuksuz meyveler arasındadır. Bu meyveler dış yüzeyi soyularak yenebilen meyvelerdir. Yıkama işleminin içi gerçekleşmesi kabuklu tüketimi tercih edenler için de bir sakınca içermemektedir. Yine sert yapıda bulunan zarar görmeyecek bu meyveler yıkanırken fırça yardımıyla temizlenmesi ve yıkamanın ardından kağıt havlu ile su damlalarının silinmesi gerekir. Sizler de meyvelerinizi tüketirken yıkama işleminin ne kadar önemli olduğunu bilirseniz bu besinlerden vücudumuza gelen bakteri, mikrop ya da tarım ilacını en aza indirmiş olursunuz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla