Kokain sinir sistemini etkileyen güçlü bir uyarıcıdır. Kokain koka bitkisinin yapraklarından elde edilir. Kokain üretimi ve dağıtımı dünya da yasaktır. Önceden kokain uyuşturucu olarak bilinmiyordu daha sonraları uyuşturucu olarak satılmaya başlandı.  İnsanlar kokain aldıkları ilk anda kendilerini daha iyi hisseder ve kokain onlara güven duygusu verir. Bir süre sonra kötü sanrılar insanları sarmaya başlar ve ele geçirir. Yorgunluk ve depresyon bunlardan sadece birkaçıdır. Bunların geçmesi günleri hatta haftaları bulabilir.

     Ayrıca kokain kalp sorunlarına neden olur.  Hatta kokain ülsere neden olur ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kokainin şırınga ile vücuda alındığında hepatit hastalığına neden olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra bağımlılıkla gelen süreçle birlikte ciddi ruhsal sorunlar ortaya çıkar. Sürekli kokain tedarik etmek isteyen kişi bir süre sonra onu elde etmek için her şeyi yapabilecek duruma gelmektedir. Yalnız olduğunu düşünür ve ona kendini iyi hissettirecek tek şey kokaindir.

     Kokain kullanan kişilerin sosyal yaşamı ise tamamen yok olmayla karşı karşıyadır. Kişi zaman geçtikte ailesinden ve arkadaşlarından uzaklaşır ve iletişim kesilir. Sürekli depresyonda ve mutsuz olan birey çevresindeki insanlarla etkili iletişim kuramaz ve bu durum onu kokain kullanmaya daha çok yönlendirir. Her iki durumdan da kurtulamayan birey alışkanlığının kölesi olur. Ne yazık ki bunlardan bazıları intihar ile sonuçlanmaktadır.

     Bugün dünya da bir milyardan daha fazla insan esrar, kokain, eroin gibi ilaçlara bağımlıdır. Sigara ve alkol kullanımı ise gün geçtikçe artmaktadır. Bu ilaçlar beyne zevk verir ve insanları kendine bağımlı hale getirir. Uyuşturucu kullanımının nedeni ise genellikle kişinin psikolojik sorunlarıdır. Çoğunun hayatıyla bir problemi olduğu ya da sevdiği bir insanı kaybetmesi onu uyuşturucu kullanmaya itebilir. Bazen de küçük bir tartışmayla gelen anlık sinir etkisi altında kalan kişi ilerisini düşünmeyerek uyuşturucuya yönelir. Kokain bunlardan sadece bir tanesidir ve sağlığa ve ruha verdiği zararlarla ölüme kadar götürmektedir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla