İnsan sağlığının kıymetini ancak onu kaybettikten sonra anlıyor, hiç dikkat etmeden yaşıyoruz sağlığımıza, özellikle kalp sağlığımıza önem vermeden yaşıyoruz. Kalp hastalıkları yurdumuzda son zamanlarda çok yaygınlaştı ve ölümler de arttı.Kalbimize gereken özeni göstermeyince o da bize özen göstermiyor ve bir gün geliyor bizi yarı yolda bırakıyor. İnsan kalp sağlığını yitirince neler yapmalı, nasıl bir yaşam tarzı sürmeli tüm bunlara çok dikkat etmeli ve öyle yaşamalıdır.

Kalp hastalıklarının birçok çeşidi var bunlardan biri de kalp ya da aort kapağı hastalıklarıdır.Kalp kapakları değiştiği zaman birçok zorluk bizi bekliyor demektir en baştaki zorluk ömür boyu içmek zorunda kaldığımız ilaçlar bunların başında da kan sulandırıcılar geliyor. Kan sulandırıcı içerken çok dikkat etmek gerekiyor örneğin bir başka ilaç almak zorunda kalırsak mutlaka doktorumuza bu ilacı söylemeliyiz çünkü kan sulandırıcı bu ilaçlarla etkileşerek sağlığımızı bozabilir.

Kan sulandırıcı kullanmak başlı başına dikkat isteyen bir konu, beslenmeden yaşam tarzına kadar her şeye çok dikkat etmek gerekiyor, mesela yeşil sebze yerken çok dikkatli olmalıyız, çünkü bazı besin maddeleri kan sulandırıcının ya kanı çok sulandırmasına yada kanı pıhtılaştırmasına sebep oluyor .Bu sebeple doktorumuzun bu ilacı alırken dikkat etmemiz gereken konuları bize anlatmasını ve bunları bir çizelge halinde görebileceğimiz şekilde evimizde bir yere asabiliriz. Bir önemli konuda düşme ve çarpmalara dikkat etmeliyiz, vücudumuzun herhangi bir yerinde morluklar oluşursa, diş etlerimizde kanama meydana gelirse, hemen en yakın hastaneye gitmeliyiz.
Diş sağlığımızda kapak hastalıklarında çok önemli bu yüzden dişlerimize de iyi bakmalıyız. Çünkü dişlerimizde meydana gelebilecek herhangi bir problemde kalp kapağımız etkilenmekte ve zarar görmektedir.

Aslında en güzeli sağlığımızı kaybetmeden kıymetini bilmeliyiz mesela sağlıklı beslenmeli, spor yapmalı, en önemlisi de sigara içmemeliyiz. Tabii genetik faktörleride göz ardı etmemek gerekir ailede kalp hastalığı öyküsü varsa eğer daha fazla dikkat etmeliyiz.


Kapak hastalıklarında iki çeşit kapak kullanılmakta biyolojik kapak ve protez kapak ,hangi hastaya hangi kapağın takılacağına doktorlar karar verir. Bundan sonra bize düşen görev doktorlarımıza güvenmek ve onların bize uyguladığı tedaviyi doğru olarak yerine getirmektir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla