Fazla kilolarla başınız dertte mi? Diyetisyene gitmek için yeterli zamanınız yok mu? Eski kıyafetlerinize artık giremiyor musunuz? Kilo veremiyor musunuz? O zaman bu yazıyı dikkatle okuyunuz.
1) Metabolizmanızı Hızlandırın: Bu sayede kilo vermeniz hız kazanacaktır. Karanfil, zerdeçal, zencefil, kırmızıbiber gibi baharatlar metabolizmamızı hızlandırmaktadır. O yüzden, bu baharatların tüketimine önem vermeli, her yemeğe ilave etmeye özen göstermelisiniz.
2) Tarçınlı Türk Kahvesi Tüketin: Günde iki fincan tarçınlı Türk kahvesi hem tatlı isteğinizi azaltır, hem de sizi tok tutar. Kahvenizi bol suyla birlikte tüketmeye önem vermelisiniz. Kahvenizi sabah ve öğle saatlerinde ve şekersiz olarak içmeniz sizin için iyi olacaktır.
3) Bol Su Tüketimi: Günde 14 bardak kadar su içmeye çalışın. Beynimizin bize gönderdiği açlık ve susuzluk sinyalleri birbirine karışabilmektedir. Bu nedenle fazladan yemek yediğimiz olmaktadır. Bunu önlemek için su tüketiminize önem vermelisiniz. Ayrıca vücudunuz susuz bırakmanız, vücudunuzda ödem oluşmasına ve daha fazla şişman görünmenize neden olabilmekte, yorgun görünmenize ve enerjisiz kalmanıza neden olabilmektedir. Bunu önlemek için tekrar tekrar altını çizerek söylüyorum ki, hayatınızdan suyu çıkarmayınız.
4) Egzersizleri Hayatınızın Vazgeçilmezleri Arasına Katın: Egzersizler sayesinde kilo verirken oluşabilecek sarkmaları önleyebilirsiniz. Öncelikle kendinize egzersiz aletleri almanızı tavsiye ederim. Eğer bu imkanınız yok ise, evde basit yöntemlerle egzersiz yapmanız da mümkündür. Egzersizi yaşamınızın her noktasında eksik etmemelisiniz. Daha sağlıklı kilo vermeniz bu sayede mümkün olacaktır.
5) Planlar Yapın: Her akşam birkaç dakikanızı ayırın ve bir sonraki gün ne yiyeceğinize, hangi egzersizleri yapacağınızın bir planını yapın. Haftada bir gün alışveriş listesi hazırlamalısınız ve bu listede sağlıklı besinlere yer vermelisiniz.
6) Yoğurt Kürü: Hemen herkesin mutfağının vazgeçilmezi olan yoğurda birkaç küçük eklemelerle kilo vermeniz mümkündür. Bunun için öncelikle bir kase yoğurda birer çay kaşığı olmak üzere; zerdeçal, zencefil ve tarçın ekleyerek haftada iki gün, uyumadan ise 3 veya 4 saat kadar önce yemelisiniz. Yağ ve ödemlerinizde kurtulmanızda etkili olduğunu göreceksiniz.
7) Yürüyüş Yapın: Egzersiz yapmaya vakit bulamadığınız günler yürümeyi ihmal etmeyin. Varacağınız yere otobüs veya arabanız yerine yürüyerek gitmeye çalışın. Bu sayede yürümek bile kilo vermenizde farklar yaratacaktır.

8) Sebze Tüketin: Kırmızı et tüketiminiz azaltın ve bunu yerine daha sağlıklı ve kalorisi düşük sebzeler tüketmeye önem verin. Et ihtiyacınızı balık tüketerek gidermeye gayret edin. Balık etinin hem kalorisi düşük, hem de tok tutucu bir özelliğe sahiptir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla