Kenevir bitkisinin çiçeklerinden ve tohumlarından elde edilen, kullanıldığında da sarhoşluk hissi ve keyif veren bitkilerin uyuşturucu çeşitlerinden biridir esrar. Marijuana da denilen esrar, ülkemizde de ot, cigaralık, patates, sarma gibi adlarla sokak dilinde adlandırılmaktadır.Esrar, hint kenevirinin işlenmesiyle elde edilir. Üreticiler tarafından kar oranını yükseltmek için içeriğine eklenen kına ile karıştırılıp piyasaya sürülmektedir.
 
  Esrar maddesinin kullanımı oldukça eskilere dayanır. Keyif verici özelliğinden başka, pek çok sektörde de hammadde olarak kullanılmaktadır. Özellikle ilaç sektöründe kullanımı yaygındır. Avrupada ve Kuzey Amerika ülkelerinde kullanımı yaygındır ve bazı yerlerde kullanımı denetimli olarak serbesttir. Özellikle Hollanda bu konuda farklı planlamalar yapmaktadır. GreenHouse isimli bir firma ülke çapında denetimli olarak uyuşturucu kullanımını sağlayan ve bağımlıların madde temin ettiği yasal bir şirkettir.

  ABD'de de ise Colorado eyaletinde düşük miktarlarda esrar satışı serbesttir. Kuzey Amerika ülkelerinde özellikle Peru ve Meksika dolaylarında esrar veya türevlerinin çokça kullanıldığı ve uyuşturucu kartellerinin zaman zaman büyük hesaplaşmalarına da tanık ettiğimiz bir pazar ekonomisi de vardır.

  Esrar kullanımının giderek yaygınlaştığı ve kullanma yaşının düştüğü düşünüldüğünde, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşların bu konudaki çalışmaları ve önlemleri de büyük önem taşımaktadır. Ailelerin ve bireylerin bu konuda bilinçlenmeleri önemli bir adımdır. Bağımlıların ise öncelikle tedaviyi kabul etmeleri ve sağlıklarında yarattıkları etkileri de fark etmeleri gerekmektedir. Bilinçli bir yaklaşımla birlikte esrar ve diğer uyuşturucu türevlerinden uzak durulması gerekmektedir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla