Diyet yapmadan zayıflamanın yöntemleri dururken zayıflamak isteyen kişiler genellikle diyet yapmayı aç kalmak olarak algılayıp yemeyi keserek zayıflamaya çalışıyorlar. Ama zayıflamanın püf noktası kesinlikle aç kalmak değildir.
    Çünkü yemekten kısmakla vücudumuzun sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için gerekli olan protein, mineral, yağ ve karbonhidratların alınmayarak vücutta aksaklıkların ve arızanın çıkmasına neden olmaktayız.

Bilakis yiyerek zayıflanmalıdır. Ama bilinçli beslenmeli ve düzenli beslenmenin yanında tavsiyede bulunacağımız yöntemleri kullanarak hem vücudumuzun sağlığını bozmamış olursunuz hem de zayıflamış olursunuz. Şimdi diyet yapmak yerine sağlıklı beslenmeye hazır olun.

Sağlıklı Beslenerek Zayıflamanın Yöntemleri


    Zayıflamak istiyorsanız mutlaka günlük eksersizlerinizi yapmalısınız. Genellikle çoğu insan yanlış bilgilenme sonucu sabah sporlarını sabah kahvaltısından sonra yapıyor. Gece sabaha kadar vücutta biriken ve yakılmaya elverişli yağlar en fazla kahvaltıdan önce yakılabilir. Kahvaltıdan önce yapılacak egzersizi 30 dakikadan fazla yapmalısınız. Çünkü spor sırasında yağ yakımı 20 dakikadan sonra başlar. İlk 20 dakika terleme yoluyla yakıma hazır hale gelen yağlar 20 dakikadan sonra yakıldığı için 40 dakikalık terleyerek yapılan egzersizin oldukça faydası olacaktır.

    Kesinlikle öğün atlanmamalıdır. Öğün atlayarak zayıflayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bilakis daha fazla kilo alırsınız. Sabah kahvaltısı sıkı yapılmalıdır. İyi yapılan sabah kahvaltısı tok tutar ve gün içerisinde fazla açlık hissi yaşamazsınız. Üstelik sabah kahvaltısı yapmadığınız sürece metabolizmanız çalışmaz. Gün içerisinde yemek yiyene kadar duran metabolizma yağ yakmayacağı için yağ vücutta birikir. Sabah kahvaltısı ile metabolizmanızı erkenden çalıştırırsanız gün içerisinde daha fazla yağ yakacaktır.
    Mutlaka ara öğünler iniz olsun. Çünkü ara öğünler metabolizmanın durmamasını ve sürekli çalışmasını sağlamaktadır. Hatta akşam saat 22.00 den sonra ara öğün olarak bir iki tane meyve yemenizin faydası olacaktır. Bu da gece metabolizmanızı bir süre çalıştıracaktır.

 
    Besinleri iyi tanıyın. Besin tüketimindeki çeşitliliğe dikkat edin. Çünkü vücudumuzun her türlü besine ihtiyacı vardır. Kalori değerlerini araştırarak alternatif besinler tüketin. Örneğin bir bardak portakal suyu içeceğinize bir bardak domates suyu içerseniz vücudunuz aynı oranda vitamini alırken %50 daha fazla kalori almış olursunuz.
  Gece yatarken sağ tarafınıza doğru yatmanızın faydası olacaktır. Çünkü midenin çıkış noktası olan pilor sağ taraftadır. Sağ tarafa uzanıp yattığınızda mideniz daha çabuk boşalacaktır. Böylece sindirim sisteminde fazla tutulmamış olan gıdalardaki yağ fazla emilmesi için zaman bulamamış olacaktır.

    Vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Bu nedenle yağlardan kaçınmamalısınız. Fakat hangi yağı alacağınızı iyi bilmelisiniz. Günlük besinlerden %40 protein, %40 karbonhidrat ve %20 yağ almalısınız. Fındık, kakao, yumurtanın sarısı, somon balığı gibi ürünlerde bulunan doymamış yağları tercih etmelisiniz. Cips, kraker, margarin, yumurta ve şekerlemelerde bulunan doymuş yağlardan kaçınmalısınız. En kaliteli yağ omega-3 yağıdır. Bu da somon balığında bol miktarda bulunur.

    Günde 2-3 litre su için. İnsan vücudunun %70’i sudur. Bu nedenle vücudun su ihtiyacını tam karşılayamazsanız metabolizmanın su dengesi bozulur ve suyun yerini yağlar almaya başlar.

    Abur cubur ara öğünlerden kaçının. Şekerleme, çikolata, cips, fast food türü atıştırmalardan kesinlikle uzak durun onların yerine ara öğünlerde ceviz, fındık, süt ve meyve türleri yemeyi alışkanlık haline getirin.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla