Çok su tüketmek etkin ve sağlıklı bir detoks diyetini altın kuralıdır. Detoks çayının bu konudaki rolü ve kilo vermenize nasıl yardımcı olacağı konusuna gelelim.

Zayıflamak için ya da tatilden sonra vücuttan toksinleri atmak için çoğu kadın bugünlerde yeni trend olan detoks diyetine bayılıyor. Detoks çayları detoksifikasyon kısaca toksinleri ve vücuttaki zehirli maddelerin daha az zehirli bileşiklere çevrilerek atılması sürecini hızlandıran ve destekleyen ve hızlandıran çaylardır. Ama sadece özel detoks çayları ve içecekleri değil aynı zamanda yeşil cay türleri ve bitkisel çaylarda sağlıklı maddeleriyle aynı olumlu etkiye sahip olabiliyor.

 Detoks çayı kilo vermeye neden yardımcı oluyor ?

Yeşil çay ve çeşitli bitkisel çaylarda şekersiz tüketildiklerinde neredeyse hiç kalori yoktur ayrıca tatları da güzeldir ve sağlıklıdırlar. Ayrıca toksinlerden arındırmada büyük ölçüde katkıları vardır çünkü içerikleri nedeniyle vücuda sadece ihtiyacı olduğu maddeleri değil aynı zamanda önemli minerallerin ve vitaminlerinde alınımını da sağlıyor. Bu mucizevi çayların faydaları bu kadar da değil, metabolizmayı uyarır, dolaşım ve sindirim sistemine yardımda bulunur böylece yağ yakmada yardımcı olur ve hızlandırır. Bunların yanısıra bazı çay çeşitleri iştah azaltma görevi de görüyor bir nevi çikolata ve diğer tatlı krizlerine ilk yardımda bulunuyor. Bunlar için en uygun olanları da mate çayı (peru çayı) ya da vanilya aromalı yeşil çaydır.

Detoks çayı tüketiminde nelere dikkat edilmeli?

Eğer kilo vermek istiyorsanız çayı kesinlikle şekersiz ve herhangi bir tatlandırıcı kullanmadan tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca yeterince su tüketmeye dikkat edilmesi gerekiyor, iki ile üç litre arası uygun olacaktır. Vücudunuzu bir detoks diyeti sırasında mümkün olduğunca en az zararlı maddelere maruz bırakılmalıdır bu yüzden çay seçiminde yapay tatlandırıcı içermeyen, doğal ve organik çayları tercih edilmelidir. Sağlıklı bir detoks diyetine en uygun ürünler bunlardır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla