Depresyon insan hayatını etkileyen çok önemli bir rahatsızlıktır.  İnsanın kendini nasıl hissettiği son derece önemlidir. Depresyonda olan kişilerde derin bir üzüntü, duygu derinliği ve çeşitli etkinliklere karşı ilgi azlığı görülmektedir. Depresyonun çok çeşitli belirtileri vardır, bunlar arasında en yaygın olanları ise;
  • Etrafında ki kişi ve olaylara karşı aşırı ilgisizlik ve vurdumduymazlık
  • Uykusuzluk veya aşırı uyuma isteği.
  • Enerji kaybı ve yorgunluk
  • Huzursuzluk ve sinirlilik hali
  • Kendini değersiz görme ve suçluluk duygusu.
  • Kararlara karşı düşünme eksikliği ve yoğunlaşma bozukluğu
  • Ölüm, intihar gibi durumları çok sık düşünme.
  • Depresyon günümüzde çok yaygın olan bir hastalıktır. Her 10 insandan birinde depresyon görülmekte ve bu sayı kadınlarda iki katına çıkmaktadır. Özellikle 20li yaş grubunda görülmekle beraber ileri yaşlarda da bu hastalığa rastlanabilir.
Nedenleri
İdeal ve olumlu şartlar içinde yaşayan insanlar arasında dahi görülebilen depresyon durumunun ortaya çıkmasında çok çeşitli nedenler vardır. Bunların en başında; kişilik, karakter olgusu, bulunulan ortam ve geçmişte yaşanmış olaylar vardır.

Genetik
Genetik olarak aile hikâyesinde bu rahatsızlığa maruz kalmış kişilerin sonraki kuşaklarında görülme ihtimali olasıdır.

Kişilik
Kolaylıkla kötümser düşüncelere kapılma, strese karşı yatkınlık ve benlik sayısındaki düşüklük.

Çevre faktörleri
Sürekli olarak şiddete maruz kalma, ihmal, istismar veya ekonomik durumlardaki değişiklikler aşırı duyarlı insanlarda depresyon ihtimalini arttırır. Ayrıca bu nedenler dışında başka bir hastalıktan dolayı görülen tedavi ve kullanılan ilaçlar depresyonun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tedavisi

Birçok kişi için depresyon tedavisi tıbbi müdahaleye gerek kalmadan, ruhsal diyet, tatil, uzun süreli egzersizler ile mümkündür. Bu kişiler uygulanan bu terapilere karşı olumlu yanıt vermekte aynı zamanda kaybettikleri özelliklerini geri kazanmaktadır. Bu uygulamaların faydasız kaldığı hastalarda ise ilaç kullanımı, psikolojik analiz ve gözetim altında psikiyatrist tedavisine başvurulabilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla