Çocuklar genelde önüne konan her şeyi yemez. Yemek seçer, çubuk kraker diye tutturur ya da ilk tercihi cipstir. Bunun nedeni yemeğin tadını beğenmemesi olabilir ancak altında farklı sebepler de yatabilir. Bu farklı sebepleri biraz açacak olursam bir rahatsızlık olan ‘yutma sorunu’ diyebilirim.

Yutma bozukluğu olan çocukların belirtileri nelerdir?

Çocuk ve ya bebeğin çok sık kusması, başlıca rahatsızlık sebebi olabilir. Sık kusma nedeniyle çok az besin mideye gönderilir. Çok küçük çocuklar yemek yerken kasılabilir ve yutamadığı için değişik kıvamdaki yiyecekleri reddeder. Mesela içinde pirinç olan ve yoğun kıvamlı bir çorbayı rahatça içemeyebilir. Bu durumda çiğneme ve yutma süresi uzar, beslenme zamanı uzar, lokmaları ağzından dökebilir ve beslenirken öksürükle beraber öğürme görünebilir. Sıvı kaybı yaşanabilir ve yeterli besin alınamayabilir.

Çocuk beslenme sırasında dik tutulduğu gibi, beslenme sonrasında da dik tutulmalıdır ki; ağzındakiler nefes borusuna kaçmasın. Çocuk bunu hissedip öksürerek temizleyemiyorsa akciğer tehdit altına girer. Bizler öksürüğün kuvvetli ve yerinde olmasını olumlu değerlendiririz fakat fazla sayıda öksürük de sorunlara işaret edebilir. Sorunların sonucunda çocuk kilo alamaz, büyümesi yavaşlar ve solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak kronik akciğer hastalıkları gelişebilir.

Tanı nasıl konur? Tedavi nasıl yapılır?

Bir dil ve konuşma patoloğuna giderek çocuğun beslenme ve yutmasını değerlendirmek üzere test yapılır. Bu testi “Fiberoptik Endoskopik Yutma Testi” şeklinde poliklinikte yapmak, ihtiyaç halinde ise “Modifiye Barumlu Yutma Testi – Videofloroskopi” adı verilen radyolojik bir inceleme yöntemi ile yapmak mümkün. Bunun ardından çocuğun medikal hikayesi, gelişimi ve semptomları incelendikten sonra, yutma işleminde kullanılan kasların kuvveti ve eklemlerin hareket kabiliyeti, çocuğun yeme-içme sırasındaki duruşu ve davranışı gözlenir. Gözlemler sonucu çocuğa ve duruma özel olacak şekilde belli çalışmalar planlanır. Bu çalışmalar, beslenme ve yutma işleminde kullanılan kas kuvvetini, duyusunu ve koordinasyonunu geliştirir. Beslenme ve yutmayı geliştirecek yönde özel yiyecekler, araçlar ve teknikler öğretilir.

Yutma bozukluğunun nedenleri

• Serebral palsy, menenjit, ensefalopati gibi sinir sistemi problemleri

• Gastrointestinal problemler

• Erken doğum

• Doğumda düşük kilo

• Kalp hastalığı

• Damak ya da dudak yarığı


• Solunum yolunu etkileyen sorunlar

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla