Sıcak içecekler, boğazı yumuşatıp, öksürüğe iyi geldiği için çokça tercih edilir. Soğuk algınlığı dönemlerinde, vücut kırgınlıkları ve öksürükler en belirgin rahatsızlıklardandır. Bu sebeple, vücudunuzu güçlendirip, iyileşmenize yardımcı olacak kolay ve şifalı çaylar hazırlayabilirsiniz. Nane çayı, zencefil çayı ve adaçayı en çok tercih edebileceğiniz çaylardandır. Hazırlayacağınız bu çayların içerisinde bulunan, vitaminler ve mineraller, öksürüğünüzü ve boğaz ağrınızı geçirmekle birlikte, hapşırma ve burun akıntılarınızın da azalmasına yardımcı olacaktır.

         Grip ve nezleden kaynaklanan öksürük çaylarında, zencefil ve karabiberli karışımlar, boğazınızda hafif yanmalar bırakarak tahrişi tedavi etmenizde yardımcı olur. Rendelenmiş ve içerisine bir tutam karabiber atılmış karışımınızı suda yaklaşık 15-20 dakikada kaynatarak kullanabilirsiniz. Öksürüğe karşı iyi gelen bir diğer çay ise geleneksel olarak bildiğimiz nane-limon çayıdır. Nane ve limon dilimlerini cezvede kaynatıp sıcak tükettiğinizde, boğazınızdaki ağrıların ve öksürüğün zamanla azaldığını fark edeceksiniz. Kuru öksürüğe karşı boğazı yumuşatmak için kullanılan bir diğer bitki ise adaçayıdır. Adaçayı, aynı zamanda vücuttan toksinlerin hızlı atılmasını sağlar.  Bir tutam adaçayını, limon ve karabiber ile kaynatıp sıcak içebileceğiniz gibi kaynatıldıktan sonra soğutulup gargara içinde kullanabilirsiniz. Gargara sayesinde boğaz iltihaplarınızdan da bir süre sonra kurtulabilirsiniz. Bunların yanı sıra, bitkileri tatlandırabilmek için karışımlarınıza bal da koyabilirsiniz. Öksürükten dolayı boğazınızda oluşan kaşınmayı ve tahribi alıcı özelliğiyle bal da boğaz ağrılarınız için kullanabileceğiniz doğal kaynaklardandır. Bir bardak karışım için bir çay kaşığı organik bal ideal bir ölçüdür.

                Bakteriler sebebiyle boğazımızda oluşan iltihaplanmalar, şişme, kızarma ve tahriş, yemek yeme zorluğu yaşamamıza sebep olabilir. Hastalığın nedeni ne olursa oldun boğaz ağrıları için kullanılması gereken en sağlıklı ve etkili yöntem bitki çayları kullanımıdır. Okaliptüs ve Papatya çayının yanı sıra, doğal antibiyotik olarak bilinen soğan bitkisi de boğaz ağrıları için tercih edilmektedir.

                Uyku getirme ve sinirleri yatıştırma için sıkça tercih edilen papatya çaylarını öksürük tedavinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat uyku getirmeye yardımcı olduğu için, papatya çaylarını, iş yerlerinde ve dış mekânlarda kullanılması pek önerilmez. Bronşit ve sinüzit ağrıları için kullanabileceğiniz okaliptüs çayları da boğazınız için tercih edebileceğiniz bir diğer bitki çeşididir. Kaynamış suyun içine kurutulmuş bir iki tutam okaliptüs yaprağı konulur ve demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra günde en az 2-3 kez olmak şartıyla kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde, bulantı ve kusma şikâyetleri meydana gelebilir. Nezle ve grip için kullanılmasının dışında diş eti hastalıklarına da olumlu sonuçlar veren bir bitkidir.

                Boğaz enfeksiyonuna bağlı geçirilen hastalıklarda zaman zaman ateşlenme de görülebilir. Ihlamur çayları öksürükle birlikte ateşlenmeyi de önleyen bir etkiye sahiptir. Aromatik bir tada sahip olan ıhlamur çaylarını rahatlıkla içebilirsiniz. Ihlamur çayı yapmak için, öncelikle suyu kaynatmanız gerekir. Ihlamur suyla birlikte kaynatıldığı zaman etkisi kaybolmaktadır. Bu sebeple kaynamış suya konulup demlenmesi çok önemli bir husustur. 10 dakikada demleyip kullanabilirsiniz.


                Sağlığınız için kullanabileceğiniz bitkileri aktarlarda kolayca bulabilirsiniz. Etkili bir yan etkileri bulunmamakla birlikte, bitkilerin çok sık kullanımlarında çeşitli rahatsızlıklar meydana getirebileceğinden dolayı, ihtiyaç dışı kullanılmaması önerilmektedir.


1 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla