Anne sütü, bir bebek için en doğru ve besin değeri en yüksek yiyecektir. Uzmanların tavsiyesi bebeğinizi altı aylık olana kadar anne sütü ile besleyiniz.
      Bebekler doğduğundan itibaren doğru beslenmelidir. Anne sütünden başka bir şey verilmemelidir.
Bebekler  için anne sütünün faydaları
        Bebeklerin gelişimi esnasında kemiklerinin daha kuvvetli olması için anne sütüne ihtiyaç duyarlar.
Anne sütü ile büyüyen bebekler, anne sütü kullanmayan bebeklere oranla alerjik hastalıklara ve solunum yolu hastalıklarına karşı daha dirençlidirler.
Bebeklerin daha akılcı düşünebilmeleri için anne sütü ile beslenmeleri gerekir.
Bebekler için anne sütü beden ve beyin gelişimini olumlu yönde etkileyen  en önemli  faktörler arasındadır.
Bebeklerin anne sütü kullanmaları enfeksiyon riskini  azaltmaktadır.
Anne sütünün içinde bebeğin zeka gelişimini olumlu etkileyen birçok besleyici içerik bulunmaktadır.
Neden Anne Sütü?
         Anne sütünün, bebek için doğum sonrası farklılaşması inanılmaz bir mucizedir. Bunun açılımı ise ilk hafta  kolostrum adı verilen süt salgılanır. Bunun özelliği ise bebek için enfeksiyonlardan koruyucu ve besleyici bir özelliğe sahip olmasıdır. Bu sütün ardından gelen süt ise laktoz, yağ ve kalori açısından zengin olup protein yükü olarak zayıftır. Bu sütün sonrasında gelen süt ise olgun anne sütüdür. Bu son evre sütü ise karbonhidrat ve yağ olarak daha zengindir.
        Anne sütü, bebeklerin en kolay sindirebileceği ve besin kaynağı olarak en faydalı yiyecektir. Örnek olarak inek sütüne göre proteinlerin daha az oluşu, bebeğin sindirim ve böbrek yapısına zarar gelmemesi açısından en etkili besindir.
        Sonuç olarak, anne sütü ile bebekler daha sağlıklı ve mutlu bir hayata hazırlanırlar. Özellikle ilk altı ay anne sütü ile beslenmelidirler. Unutulmamalıdır ki bebek için anne sütü en zengin besin kaynağıdır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla