Baş ağrısı, genellikle her yaşta görülebilen çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkabilen veya yaşam tarzına bağlı olarak gelişen ve sık rastlanan bir ağrı rahatsızlığı durumudur. Özellikle dayanılmaz bir ağrıya neden olan migren veya sinüzitin baş ağrısına neden olabileceği gibi devamlı gürültülü bir ortamda durmak, aşırı zihin yorgunluğu ve stres de baş ağrısına neden olmaktadır. Eski dönemlerde baş ağrısı genellikle erişkin insanlarda yaşanırken artık çocukların da baş ağrısından şikâyet ettiği sıkça görülmektedir. Peki, baş ağrısını geçirmenin yöntemi sadece ilaç kullanmak mıdır? Tabi ki hayır. Baş ağrısını geçirmenin değişik yöntemleri bulunmaktadır. Tıbbi araştırmalar sonucu baş ağrısını geçirmek için değişik haplar, kapsüller ve tabletler geliştirilmiştir. Fakat baş ağrısı için ilaç kullanmak hiç de sağlıklı değildir. Bu nedenle baş ağrısını doğal yollarla geçirmek daha isabetli olmaktadır.
İlaç Kullanmadan Baş Ağrısı Nasıl Geçer?
1. Baş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Baş ağrısının sebeplerinden biri vücudunuzun aşırı su kaybetmiş ve yeterince su alamamış olmasıdır. Bu nedenle bol bol su içmek gerekmektedir. Hatta susamaya başlamadan önce su içmelidir. Çünkü susama vücudun susuz kalmasının bir alarmıdır. Alarm çalmadan su içmek daha sağlıklı yaşamak anlamına gelmektedir.
Buruş bozukluğuna bağlı olarak boyun kaslarındaki gerilme baş ağrısına sebep olabilmektedir. Bu durumda boyunla ilgili basit egzersizler yapmalısınız. Kollarınızı çevirerek hareket edebilir ve boynunuzu hareket ettirerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
Başınız ağrıdığında başparmak ve işaret parmağı arasındaki eklemi diğer elinizin baş ve işaret parmağı ile tutarak orada bulunan sinire baskı yapmanız baş ağrınız için faydalı olacaktır.
İki orta parmağınızı kaşların bittiği noktadaki yuvarlak boşluğa koyarak ovalayın ve hafif baskı yapın. Bu uygulama sizi rahatlatacaktır.
Kulak arkası ve altında bulunan boşluğa orta parmaklarla dokunup baskı yaparak bir süre sağa bir süre de sola çevirerek rahatlama egzersizi yapmanızın ağrıyı geçirmesi için faydası olacaktır.
Başparmak ile orta parmağınızla burnunuzun üstünde göze yakın kısmı kavrayarak ovalayın. İçeri doğru hafif bastırdığınızda oradaki sinüslerin içindeki havanın hareket ettiğini ve ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.
Omuzdan boyuna doğru gelen bir baş ağrınız varsa omuzlarda meydana gelen kulunçlardan kaynaklanmaktadır. Bir arkadaşınıza omuzunuza masaj yaparak kulunçlarınızı ovdurmanız ağrınızı azaltacaktır.
Aç kaldıysanız veya uykusuzsanız bu durum da baş ağrısına neden olabilmektedir. Bu durumda karnınızı hemen doyurun ve bir süre uyuyun. Uyandığınızda ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.

2. Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözümler

Kedi otu: Bu ot sakinleştirici ve yatıştırıcı bir ot olarak bilinmektedir. İlaç sektöründe birçok ağrı kesici veya diğer ilaçlara da katılan kedi otu kaynatılarak demlenir ve sıcak olarak tüketilir.
Sarı kantaron: Doğal antidepresan olarak da bilinen sarı kantaron birçok ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Baş ağrısına iyi gelen sarı kantaron çay olarak hazırlanıp tüketilebilir.
Zencefil: Zencefil diğer bitkisel çözümlerden farklı olarak baş ağrısını geçirmek için değil de önlemek için kullanılmaktadır.
Nane: Baş ağrısı için çay formunda değil de yağ olarak kullanılır. Baş ağrısı durumunda nane yağı baş ve boyun bölgelerine sürülmelidir.
Lavanta, papatya ve melisa: Bu bitkilerin çay formu hazırlanarak içilmesiyle baş ağrılarına faydalı olacaktır. Çünkü bu bitkiler direk sinir hücrelerine etki ederek sakinleştirici ve dinlendirici etki yapar. Özellikle strese bağlı baş ağrısı yaşıyorsanız bu bitkileri kullanmanızın faydası olacaktır.
Meyan kökü: Bu bitkinin iltihap giderici özelliği bilinmektedir. Sinüzit sonucu baş ağrısı yaşıyorsanız meyan kökünden çay demleyip içmeniz sinüzitin dağılmasını, buna bağlı olarak da baş ağrınızın geçmesini sağlayacaktır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla