Antidepresan ilaçlar insanların problemlerini çözmezler. Depresyon veya diğer bunaltı rahatsızlıklarında, beyin kimyası kalıcı bir şekilde bozulmuştur. Buna bağlı sorunlar ve sıkıntılar yaşanabilir, antidepresanlar beyindeki değişmiş ve olumsuza dönmüş beyin kimyasını, normalleştirmek için kullanılır.
            Antidepresanlar depresyonun durumuna göre etkinlik gösterebilir. İlaç tedavisinin en faydalı olduğu durumlar, ağır ve orta şiddetli depresyon durumlarıdır. Bu tür vakalarda antidepresanların iyileştirme oranı %65 ile %70 arasındadır. Antidepresanlar günümüzde hayat kurtaran, kimi zaman insanların yaşamında dramatik iyileşmelere vesile olan, kritik önem taşıyan ilaçlardır.
            Antidepresanlar kullanıldıkları zaman rahatlatan ilaçlar değildir, bu yüzden yanlış kullanımlarla çok fazla karşılaşılmaktadır. Kulaktan dolma bilgilerle, anlık gerginliklerde rahatlamak amaçlı kullanım çok yanlıştır. Antidepresanların tedavi etme şekli, beyindeki nöronların yani sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan nörotransmitter denen dopamin, serotonin ya da nörotrofin gibi maddelerin, oranlarını düzelterek, bir süre bu dengeyi sağladıktan sonra, hücre düzeyinde bir takım değişiklikleri tekrar normale çevirmek şeklinde olmaktadır. Bu yüzden antidepresanların iyileştirme süreçleri zaman alır.
            Tedaviye başladıktan iki veya üç hafta sonra etkiler görülmeye başlanır. Bazen ilk günlerde yararları görülmeye başlayabilir ancak duygu halinin yükselmesi, çökkünlüğün iyileşmeye başlaması üç dört haftalık bir süreyi gerektirir. Bu süre özellikle yaşlılarda, altı veya sekiz haftaya ulaşabilir.   Bilimsel ve klinik bulgular, antidepresanların birinin diğerinden, daha güçlü ilaçlar olabileceğini göstermemektedir. Kişilerin her ilaca farklı tepki verdiği gözlenmiştir, bu yüzden antidepresanların hekim kontrolünde kullanılması gereklidir.

            Doktorlar antidepresanları seçerken, hastanın klinik rahatsızlıklarını, yaşını, bünyesel durumunu ve eşlik eden başka tıbbi problemlerin olup olmadığını, çok iyi bir öykü alarak değerlendirir ve hastaya en uygun ilaç tedavisine başlar. Antidepresan ilaçlar bugün depresyon dışında da, pek çok klinik psikiyatrik rahatsızlıklarda tedavi etkinliği ispatlanmış ilaçlardır.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla