Şalgamla kışın gribe yakalanmayın!Kışa kapı açtığımız şu günlerde hastalıkların başını soğuk algınlığı çekiyor. Tamda bu mevsimde en revaçta olan doğal şifa kaynağı olan şalgam suyu soğuk algınlığının korkulu rüyası. Vücut direncini artırarak kırgınlığa iyi geliyor.

Kalp damar hastalıklarının yanı sıra boğaz iltihabına iyi gelen şalgam suyu ve daha birçok hastalığın doğal şifa kaynağı olarak biliniyor. Soğuk algınlığının ilerleyen safhalarında iltihabın ciğerlere indiği zamanlarda göğsü yumuşatarak iltihapları temizler.

Özellikle çocukların günlük olarak demir, bakır, ihtiyaçlarının karşılanması açısından annelere büyük sorumluluk düşüyor. Altın kadar değerli olan şalgam suyu halkımız tarafından sadece zevk amaçlı içiliyor fakat faydaları saymakla bitmiyor.

Çocukları antibiyotik ilaçlardan uzak tutmak isteyen bilinçli bireyler genellikle şalgam suyunu tercih ediyor. Fiyatı uygun ve ulaşılması kolay durumda olmasıda cazip geliyor.

Yıllardır ülkemizde tüketilen şalgam suyu özellikle yurdumuzun güney kesimlerinde sevilerek içiliyor. Bu gün dünyada ise faydaları hakkında ciddi araştırmalar devam ediyor.

Özellikle Çinde meydana gelen Sars gribi sırasında şalgam suyunun büyük faydası olduğunu söyleyen  Çinli araştırmacılar ısrarla tüketilmesini önermiştir. Bu nedenle ülkemizden Çine büyük miktarda şalgam suyu ihraç edilmiştir. Soğuk algınlığında bulunmayan bir nimet olan şalgam suyunu siz değerli okurlarımıza şiddetle tavsiye ediyoruz.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla