Cerrahi işlemden önce ağzımızı çalkalayarak yada fırçalayarak temizlemek gerekir. Çekimden sonraki oluşacak iltihapları en aza indirmek için.Dişin uyuşmasından sonra bir kere çalkalamak yeterli olacaktır. Sonrasında ise yarım saat süre içinde fırçalamak zarar verebilir. Yaranın iyileşmesini güçlendirecektir.Hekimin verdiği tamponu ağzınızda 15 20 dakika boyunca ısırın sonrasında ikinci bir tampon koymayınız. Diş çekiminden sonra 6 ila 24 saat arası kanama olabilir. Onun için paniğe kapılmaya gerek yoktur. Çekimden sonra ağrınız çok olabilir bu normal bir süreçtir Aspirin dışında herhangi bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Çekimden sonra çekilen dişin boşluğuna dilinizi ya da başka bir şeyle kurcalamayınız. Çekimden sonra çekilen dişin kemikleri ortaya çıkabilir. Birkaç gün içinde kemik kaybolacaktır. Çok zor durumda kalmadıkça 24 saat içinde sigara ve alkol içmeyiniz iltihap kapma olasılığı yüksektir. Operasyonun yapıldığı gün yüksek bir yastıkla yatıp dinleniniz. Uyuşukluk geçene kadar bir şey yemeyiniz.

 Çekimden 24 saat sonra normal bir şekilde ağız bakımı yapabilirsiniz. Yüzünüzde şişme ağrı olabilir. Şişmeyi en aza indirmek için yanağınıza buz koyabilirsiniz. Ağrı ve şiş çok olursa 24 saat sonra kanama, kötü tat ve kötü koku hissederseniz diş hekiminizi arayınız.

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir, Lütfen okuduğunuz sağlık makaleleri hakkında yorumlarınızı yapınız Saygılarımla